Řada Nokia X s Androidem oficiálně: našlápnuto k úspěchu?

Řada Nokia X s Androidem oficiálně: našlápnuto k úspěchu?

Nová řada Nokia X s Androidem má ambice konkurovat levným korejským telefonům. Přívítejte Nokia X, Nokia X+ a Nokia XL, první telefony s operačním systémem od Googlu bez Googlu. Nezabije Android Nokia Lumia? Zdá se, že ne.

24.2.2014, Jan Šimek

Od poloviny roku 2013 se dozvídáme střípky o Androidu v Nokia telefonech. Po převzetí výrobce Microsoftem se zdálo, že uvedení konkurenčního systému bude konec. Překvapivě však Nokia dnes představila dokonce tři modely Nokia X, Nokia X+ a dobře utajenou Nokia XL. Uvedení Androidu nakonec dává smysl, přečtěte si proč.

Operační systém Nokia X platform je postavený na otevřeném jádře Androidu, díky čemuž můžete svévolně instalovat Androidí aplikace. Vše je propojeno přes Nokia Store, do kterého se budou postupně portovat Androidí aplikace. Podle Nokie by tento proces měl trvat maximálně 3 hodiny, k dispozici je podrobný návod.
Nokia X je naprosto odpojená od Google služeb a postrádá certifikaci pro Google Store, vzniká tak v podstatě nová odnož Androidu podobně jako u Kindle. Záměrem Microsoftu je postavit zařízení na otevřeném systému s vlastními službami Bing, OneDrive, Outlook. Nokia doplní Mix Radio, HERE Mapy a navigaci HERE Drive a zajistí obchod s aplikacemi Nokia Store. 

Design Android Nokia X

Samotný design operačního systému se velmi podobá Windows Phone. Úplně chybí menu, všechny aplikace jsou k dispozici na hlavní obrazovce a lze je organizovat do složek. Druhou obrazovkou je Fastlane, připomínající Meego nebo Nokia Asha Platform, zobrazující souhrně poslední spuštěné aplikace a události.
Po velmi rozporuplném přijetí Windows Phone a Windows 8 bude velmi zajímavé sledovat, jak se prostředí uchytí mezi uživateli, opět chybí tapeta nebo větší možnosti přizpůsobení, což jsou nejkritizovanější chyby Windows.
Dlaždice na displeji také nejsou aktivní, přicházejí tak o velkou výhodu Windows Phone. 
Systém si blíže popíšeme v budoucím článku.

Nokia X

Nejnižším a nejlevnějším modele Nokia X na první pohled uchvátí čistým designem a barvami, zelené, modré, žluté, červené, černé a bílé. Displej IPS je 4 palcový s rozlišením 800x480 pixelů.
Pod displejem se po vzoru Nokia Asha nachází jediné tlačítko - zpět. I boky přístroje jsou totožné s levnějšími modely, vpravo tlačítka pro zámek displeje a regulaci hlasitosti, dole microUSB konektor a shora 3,5 mm jack.
Na zadní je poměrně výrazně vidět čočka 3 Mpx fotoaparátu, uvnitř se ukrývá baterie s kapacitou 1500mAh.

Telefon pohání dvoujádrový Snapdragon S4 taktovaný na 1GHz a doplněný o 512 MB operační paměti RAM. Dle prvních testů telefonů Nokia X je prostředí velmi svižné a většina aplikací funguje bezchybně. Zajímavé je, že Asphalt 8, který na Windows Phone nefunguje na 512MB zařízeních, se na těchto telefonech spouští velmi rychle. Na řádné testy výkonu si však musíme ještě počkat. Vestavěnou paměť 4 GB nelze rozšířit paměťovými kartami, což je docela škoda. Nokia X se začne již tento týden prodávat na většině trzích ve dvouch verzích, z nichž jedna se bude chlubit podporou dvou SIM karet.
Cena se odhaduje na velmi konkurenceschopných 2500 až  2700 korun.

Nokia X+

Druhým modelem s upraveným Androidem se stane Nokia X+, která je naprosto totožná s Nokia X. Rozdíly se udály hlavně uvnitř telefonu. 4 GB vnitřní paměti si můžete rozšířit paměťovými kartami až do velikosti 32GB. Druhým vylepšením je navýšení porce RAM na 756 MB. Toť vše. Cena se vyšplhala na 3000 korun. Prodávat se začne ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nokia XL

Již název napovídá, že Nokia XL bude velkým telefonem. Půjde zatím o nejvybavenější telefon řady X. Jeho rozměry činí gigantických  141x77x10 mm a váha se zastavila na 190 gramech. Proč? Hlavním důvodem je obří 5 palcový displej s rozlišením 800x480 pixelů. To už je poměrně hrubý displej, ale v této cenové relaci to není nic zvláštního. O napájení telefonu se stará 2000mAh akumulátor, který by měl zajistit telefonu velmi dlouhou výdrž.

Další místem, kde si Nokia XL oproti svým malým modelům polepšil, je fotoaparát. Nokia XL dostala do vínku 5 Mpx modul s autofocusem a LED didou. Fotoaparát je schopen natáčet qHD video. Na přední straně se nad displejem ukryl druhý fotoaparát s rozlišením 2Mpx a taktéž s možností natáčet qHD video. Nokia se chlubí i velmi hlasitým a kavlitním reproduktorem reproduktorem.
Zbytek výbavy je schodný s modelem Nokia X+.
Cena by se měla pohybovat okolo 3400 korun a prodávat se začne ve druhém čtvrtletí.

Celkově vzbudila řada X po celém světě obrovský ohlas, vždyť na Twitteru se hastag #NokiaX stal nejpoužívanějším za posledních 24 hodin. Většina prvních pohledů je velmi pozitivně laděná a dalo by se říct, že Nokia X zastíní do jisté míry i novou vlajkovou loď Samsungu Galaxy S5, což je velmi zajímavé.
I přes všechny kontroverze okolo těchto modelů se nemůže zapřít velmi dobrý poměr ceny a výkonu, na který slyší zejména zákazníci z rozvojových zemí, což by této řadě mělo zajistit poměrně velký úspěch. Názory na řadu Nokia X můžete psát do diskuse, o systému Nokia Android jsme otevřeli novou sekci diskuzního fóra

Nokia X s téměř čistým Androidem na fotkách

Po představení Nokia X se objevilo mnoho otázek, co se týče možnosti změny launcheru, který Nokia do svých telefonů nasadila. A jak to tak vypadá, nijak moc komplikované to nebude.

Prodej Nokia X DualSIM v ČR zahájen za 3290Kč

Přelomová Nokia X s Androidem je v prodeji v ČR. Telefon na dvě SIMkarty pořídíte za sympatickou cenu 3290:-Kč

Srovnání NokiaX vs. Lumia 520 očima středoškolského studenta

Nokia je moji oblíbenou značkou. Vybrat si mezi nejlevnější nabídkou pro mě nebyla snadná volba. Přečtěte si, jak jsem vybral.

Diskuse:

1–6 z 6
autor:Jakub 24. 2. 2014 22:27 | link
nadpis:Skloňování..odpovědět
Už jsem na to upozorňoval jinde. Proč všechny ostatní názvy jako google, android a microsoft skloňujete a nokii ne? Nějaká nová móda jako před několika lety místo v dávat w?
Vypadá to v článku otřesně..
autor:MatKal 26. 2. 2014 10:52 | link
nadpis:Re: Skloňování..výše | odpovědět
Protože je to tak správně, Nokia je nesklonná a podle nás vypadá otřesně slovo Nokií a Nokie
autor:MatKal 24. 2. 2014 23:51 | link
nadpis:Co tím prostředím chce Nokia dokázat?odpovědět
Vůbec mi není jasné, proč Nokia nasazuje dlaždice i do Androidu, když má zásadní problém s tím, že právě černé prostředí a dlaždice se lidem nelíbí? Opět vítězí firemní politika nad rozumem
autor:vaclav 26. 2. 2014 10:00 | link
nadpis:androidodpovědět
ja mam wp8 v 925 a jsem naprosto spokojenej jak s tel. tak i oper.systemem a k androidu bych nešel ani nahodou
autor:kessy53 4. 3. 2014 11:07 | link
nadpis:Nokia Xodpovědět
Velmi se na tento mobil těším. Potřebuji jednoduše dotykově ovládatelný mobil, kterým se dovolám, napíšu zprávy a něco si vyfotím. Mám Nokii ORO, kterou jsem se pořádně ani za dva roky nenaučila používat. Doufám že u této Nokie to půjde snáz. Nevíte, kdy se začne prodávat u nás?
autor:MatKal 5. 3. 2014 11:11 | link
nadpis:Re: Nokia Xvýše | odpovědět
Právě pro vás je spíše Windows Phone. Po krátkém tápání v novince začnete bez nutnosti seznamování se systémem objevovat mnoho nových zajímavých věcí.
Podle mě je WP ideální právě pro uživatele, kteří přístroji nechtějí věnovat svou pozornost a přitom ho pohodlně používat. Taková Nokia X nikdy nebude.
1–6 z 6
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

honzasima

Fanoušek Finského výrobce Nokia a přístrojů Lumia, hrdý majitel Lumia 1320. Twitter přezdívka: @jan_simecek

Zobrazit diskuzi