Srovnání NokiaX vs. Lumia 520 očima středoškolského studenta

Srovnání NokiaX vs. Lumia 520 očima středoškolského studenta

Nokia je moji oblíbenou značkou. Vybrat si mezi nejlevnější nabídkou pro mě nebyla snadná volba. Přečtěte si, jak jsem vybral.

25.5.2014, Jakub Novotný

Nokia je pro mě jasná volba

Před časem jsem rozbil telefon od HTC. Nebyl jsem s ním příliš spokojený, Android byl velmi pomalý a jeho stabilita byla s přibývajícími aplikacemi až katastrofální. Poslední měsíc jsem vybíral nový přístroj a protože jsem student, porovnával jsem nabídky okolo tří tisíc korun. S telefony Nokia jsem byl vždy spokojený, jako náhradní mobil i dnes používám Nokia E52. To se o HTC rozhodně říct nedá. Volba značky tedy byla jasná, bude z Finska.

Jak jsem vybíral 

Moje první podmínka byla čtyř palcová dotyková obrazovka. Nechci úplně malý přístroj, ale na druhou stranu bych chtěl telefon, který nebude při každém kroku vypadávat z kapsy. Rád sleduji filmy a poslouchám hudbu, proto by měl telefon podporovat paměťové karty. 

Jako většina mladých lidí si rád krátím čas například v tramvaji nebo vlaku hraním her, proto jsem si do srovnávaných parametrů zadal minimálně 512MB RAM paměti a frekvenci procesoru alespoň 1GHz. A protože se často ztrácím na cestách, přidal jsem i GPS.

Ze srovnání vyšla Nokia X a Lumia 520

Sledované parametry vycházely podobně, NokiaX využívá operační systém Android, zatímco Nokia Lumia 520 Windows Phone 8. Jako výhodu zařízení s Androidem považuji možnost stahovat a instalovat aplikace z více zdrojů a možnost používat dvě SIM karty. Dále je to výběr z více barevných variant, Lumia 520 se nevyrábí v mé oblíbené světle zelené.

Při mém vztahu k filmům se mi líbí na Windows Phone 8 přehrávání videa také ve formátu .avi, narozdíl od NokiaX, která zvládá přehrát jen 3gp a mp4. Další výhodou WP je přehrávání filmů přímo z uloz.to, nejnovější verze 8.1 dokonce nabízí volbu mezi uložením nebo spuštěním online. Lumia vítězí i v úložišti, nabízí 8GB oproti 4GB, protože ale oba mobily mají slot pro paměťovou kartu, není rozdíl podstatný.

Ze srovnání fotoaparátů vychází výrazně lépe Lumia 520, je vybavená 5Mpx rozlišením a automatickým zaostřováním. NokiaX má rozlišení jen 3Mpx a chybí jí autofocus. Ani jeden z mobilů nemá LED blesk. Nejsem ale velký fotograf a pro jednoduché záběry na facebook nevidím velký rozdíl.

Na internetu jsem našel několik videí se srovnáním, jedno z nich přikládám.

Srovnání v ruce je podstatnější

Zůstával jsem nerozhodnutý, proto jsem zašel do obchodu, abych si oba mobily prohlédnul, vyzkoušel v ruce a zjistil, který se mi více líbí. Poměrně strohá Lumia 520 má záda ve tvaru vaničky v méně výrazných barvách, který padne lépe do ruky. I displej se zdá o něco méně jasnější, barvy nejsou tak syté, i když se dají upravit v nastavení. Windows Phone 8 je viditelně rozvinutý systém s mnoha funkcemi. 

Od prvního pohledu mi padla do oka Nokia X, má jednoduchý, ale výrazně modernější design s veselými barvami. Displej je papírově podobný, ale díky upravenému systému pocházejícímu z Androidu působí jemněji, všechny prvky jsou viditelně plastičtější. Jeho ovládání je jednodušší, všechny aplikace na startovní ploše, žádné složité menu, na druhé obrazovce historie událostí řazené v čase jedna za druhou.

Výběr nerozhodne systém, ale osobní dojem

Vybral jsem si NokiaX. Mám z ní o mnoho lepší dojem, oslovily mě barvy i operační systém, do kterého je možné instalovat většinu Android aplikací. Jsem si jistý, že mezi svými spolužáky sklidím obdiv za netradiční design, tolik odlišný od korejské konkurence. Ocením vestavěnou navigaci zdarma a velmi jednoduché ovládání a telefonování se dvěma SIM.

V příštích týdnech budu přístroj testovat a pravidelně budu čtenáře mynokia.cz informovat, zda mé rozhodnutí bylo správné.
Nakonec mám jedno překvapení. Když jsem dokončoval srovnání a konzultoval ho s naším učitelem, došel k opačnému závěru a vybral si Lumia 520. Přislíbil pro vás srovnání z jeho pohledu. 

Nokia X s Androidem - souhrn uniklých informací

Nokia X, označovaná jako Nokia Normandy, bude prvním modelem Nokia s operačním systémem Android. Jaké budou specifikace a kolik by měl tento již nepřímo potvrzený model stát? Dozvíte se v našem shrnujícím článku.

Nokia X2 dostane vyšší výkon a přední kameru

Je to teprve několik měsíců, co se u nás první telefon z nové řady Nokia X začal prodávat a již se pomalu začíná spekulovat o jeho nástupci.

Řada Nokia X s Androidem oficiálně: našlápnuto k úspěchu?

Nová řada Nokia X s Androidem má ambice konkurovat levným korejským telefonům. Přívítejte Nokia X, Nokia X+ a Nokia XL, první telefony s operačním systémem od Googlu bez Googlu. Nezabije Android Nokia Lumia? Zdá se, že ne.

Recenze: Nokia Lumia 520 je nejlevnější a nejvýhodnější telefon na trhu

Nejlevnější Lumia v podstatě nemá konkurenci, bezchybný operační systém, překvapivá výbava, velmi elegantní design a dobře nastavená cena ji řadí na absolutní první místo na trhu.

Diskuse:

1–4 z 4
autor:tahamatt 26. 5. 2014 11:38 | link
nadpis:Zajímavé odpovědět
Zajímavé, chystám se na nákup telefonu pro ženu. Líbí se jí Nokia X, kvůli provázanosti a jednoduché komunikaci asi zvolíme Lumii. People hub umožňuje vytvářet"prostory" pro sdílení kalendáře, poznámek fotek. Uz spoustu krtt jsme použili OneNote, kdy zena doma napsala seznam co mam nakoupit a ja jsem to jen otevřel v mobilu :)
autor:MatKal 26. 5. 2014 12:36 | link
nadpis:Re: Zajímavé výše | odpovědět
Prostory jsou naprosto geniální služba, která umožňuje velmi jednoduše propojit lidi se stejnými potřebami.

Sdílet OneNote nebo jiný soubor můžete i bez nich s kýmkoli, ale až v Prostorech to jde jednoduše.
autor:kosmik 26. 5. 2014 13:34 | link
nadpis:...odpovědět
vyborne cakam na pokracovanie :)
autor:mefix 26. 5. 2014 18:56 | link
nadpis:mefixodpovědět
Autor článku si ze čtenářů dělá jednu velkou prču.
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

jaqubN-del-84843311

Zobrazit diskuzi