Jak vybrat přenosné handsfree?

Jak vybrat přenosné handsfree?

Při letmém pohledu po řidičích za volantem je celkem jasné, že zákaz telefonování za jízdy je minimálně polovině řidičů úplně fuk. Když však nahlédneme do policejních statistik, zjistíme, že pokuty za tento přečin jsou na denním pořádku. Je tu ale jednoduché řešení – stačí mít handsfree a můžete telefonovat beztrestně a komfortně.

15.11.2010, Marek Michálek

Bezdrátové handsfree je celkem běžnou záležitostí, najdete ho v dražších rádiích, některá auta jej mají už v základu a můžete je dostat jako bonus k nejrůznější elektronice. Pokud jej ale ještě nemáte, můžete se zamyslet nad ním, zda jej nepořídit. Není příliš drahé a díky pokutám za volání za jízdy se může i velmi brzo vyplatit.

Správný typ pro vaše auto

Handsfree existuje v několika variantách, první je klasické drátové určené pro jediný telefon – jde o nejkvalitnější variantu, ale je to finančně náročné a pokud vyměníte mobil, musíte měnit většinou celou sadu. Dalším řešením je drátové univerzální handsfree, které se skládá ze dvou mikrofonů a reproduktoru. Jeden z mikrofonů je totiž pro připnutí na reproduktor telefonu – toto řešení je velmi nekvalitní a většinou je to jen ztráta peněz. Poslední možností je bezdrátová varianta, která spojuje nízkou cenu, komfortní a univerzální použití.

Variabilita bluetooth

Nejlepší dostupnou variantou je tedy pořídit bluetoothové handsfree, i to ale existuje v několika variantách. My jsme vybrali dvě cenově dostupné varianty s maximálním přínosem pro uživatele. První je varianta klasická – tedy handsfree s mikrofonem a reproduktorem, kterou připevníte na sklo nebo kamkoliv na palubku, podobně jako navigaci. Druhou možností je varianta s FM transmiterem, takže handsfree pak funguje jako prostředník mezi vaším telefonem a rádiem a dovoluje tak přenést zvuk do reproduktorů automobilu. Výhody druhé varianty jsou ještě v tom, že lze přehrávat i hudbu a hlas z navigace. Jako zástupce jsme zvolili Nokia HF 510 za první skupinu a Jabra Cruiser za druhou.

Komfortní telefonování je pro mě důležité!

První varianta je určena především pro ty, kdo neustále telefonují, Nokia HF 510 je vybavena výborným mikrofonem a hlasitým reproduktorem. Není tedy problém rozumět a mluvit s někým i při vysoké rychlosti nebo hustém provozu. Díky OLED displeji a podpoře PBAP(Phonebook Access Profile) můžete přistupovat do seznamu telefonu. Vyhledávání se realizuje podle prvního písmena a poté procházíte seznam pomocí otočného ovladače, což je rychlé a komfortní. Díky displeji máte navíc vždy přehled o tom, kdo telefonuje nebo co se s telefonem děje. Bohužel zde veškeré funkce končí. Jde tedy o přístroj vysloveně určený k telefonování a ne pro zábavu.

Handsfree nejen na telefonování

Druhá varianta nabízí o něco více. Vybraný zástupce Jabra Cruiser je stylové zařízení do vozu, které je vybaveno kvalitním repráčkem a dvěma mikrofony pro lepší snímání a redukci okolního šumu – opět tedy získáváte kvalitní nástroj především pro telefonování. Bohužel ale není zde displej jen 4 stavové diody, přicházíte tak o možnost být informováni o tom, kdo volá nebo vizuální spojení s telefonním seznamem. Do jisté míry to nahrazuje „hlasový interface“, který vás informuje o některých stavech handsfree a telefonu. Pokud byste ale chtěli vědět, kdo vám volá, musíte si v telefonu nastavit vyslovování jména volajícího, pak by vše fungovalo. Vytáčení pomocí hlasu je tu již několik let, ale ani při použití dvou kvalitních mikrofonů není výsledek tak dobrý, aby se k hlasovému vytáčení dal použít syntetizátor v telefonu a nahrávat vlastním hlasem všechny kontakty je asi neúnosné.

 

Silná zbraň jménem FM transmiter

Obrovskou výhodou oproti konkurenci má Jabra v integrovaném FM transmiteru, který přenáší veškeré zvuky na FM pásmu do rádia v autě. Samo o sobě by to nemělo valného významu, ale když přidáte ještě profil A2DP pro přenos hudby a veškerých zvuků, jde o velmi elegantní řešení. Můžete totiž mít v telefonu zapnutou hudbu, navigaci a vše slyšíte přes kvalitní reproduktory v autě, a když někdo zavolá? Jednoduché, telefon ztiší hudbu a vy jediným stiskem tlačítka můžete přijmout hovor a vyřídit ho. FM transmiter je do jisté míry i maličko omezující, protože pro jeho použití musíte najít volné FM pásmo, což je občas problém.

Jak tedy vybírat?

První varianta zastoupená Nokia HF 510 je především pro ty, kdo hodně telefonují a chtějí maximální komfort, díky displeji a možnosti vytáčet čísla z telefonu je telefonování příjemné a vždy víte, kdo vám volá a můžete patřičně reagovat. Pokud patříte k těm, kdo mají univerzálnost a maximální možnosti využití, sáhněte po Jabra Cruiser, je ideálním společníkem na dlouhé cesty. Bohužel má své mouchy především díky zašuměnému FM pásmu v ČR.

Ceny a příslušenství

Cena za Nokii HF 510 se pohybuje na internetu kolem 1500-1600Kč a dostáváte k ní vše potřebné do auta – nabíječku, držák na sklo. Nabíječka se používá malá(2,5mm konektor), takže pokud máte telefon právě s tímto konektorem, není nutné vozit více nabíječek.

Jabra Cruiser lze pořídit za 1800-1900Kč a příslušenství k němu není téměř třeba, protože se připíná na sluneční clonu vlastní klipsnou. Co se nabíječky týká, tak je v balení USB kabel a redukce autozásuvky na USB. Konektor k dobíjení je klasický micro USB a lze použít i nabíječku z novějších Nokií. Obráceně to ale nefunguje!
 

Hodnocení
málo hlasů

Nokia & HARMAN: JBL PlayUp - bezdrátový NFC reproduktor pro zařízení Lumia

Nokia a HARMAN uzavřeli partnerství pro rozvoj inovativních bezdrátových spotřebitelských zvukových technologií. Exkluzivní řada produktů debutuje s příslušenstvím JBL PlayUP Portable Wireless Speaker.

Diskuse:

1–1 z 1
autor:About 16. 11. 2010 15:36 | link
nadpis:Super, hned jsem si tu Nokia H...odpovědět
Super, hned jsem si tu Nokia HF510 objednal.
1–1 z 1
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

Zobrazit diskuzi