Duel C7 a 701 v úsměvném testu aneb hráli jsme si s NFC

Duel C7 a 701 v úsměvném testu aneb hráli jsme si s NFC

NFC je technologie spolupracující s Bluetooth nabízí spárování přístrojů pouhým dotykem. Zní to jednoduše - jen vybrat soubor, přiložit k sobě telefony a posílat. Realita je ovšem jako vždy složitější.

5.1.2012, Michal Poláček

Technologie Near Field Communication NFC je v počátcích svého vývoje, její budoucnost spočívá v plnohodnotném přenosu souborů - v současnosti kooperuje s Bluetooth, využita bude hlavně v bankovnictví jako prostředek k placení mobilem. Hovoří se také o budoucím nahrazení QR kodů, nebude již potřeba fotoaparát k přečtení sdělení, stačit by mělo přiložení telefonu s NFC čipem na označené místo. Lze ho využít při práci i zábavě, v praxi ho znají uživatelé telefonu Nokia N9 např. při odemykání nových levelů Angry Birds či párování sluchátek.

Nokia je leaderem v implementaci technologie, už dnes ji mohou využívat majitelé Symbianových modelů C7 (od firmwaru Anna),  701, 603, 700, N9. Právě první dvojici zmíněných modelů jsme postavili v netradičním testu proti sobě.

C7 vs. 701

Příbuzné telefony designem i výbavou snad nemusíme dlouze představovat, nejviditelnější rozdíl spočívá v použití operačního systému Symbian Belle u Nokia 701. Při bližším porovnání objevíte na první pohled menší tlačítka 701, díky kterým vzniklo místo na displeji pro funkční klávesy Symbianu Belle. Přístroj dostal nový IPS displej, gigahertzový procesor a půlgigabajtu paměti RAM, kapacita baterie si polepšila na 1300 mAh. Výdrž přístroje je výborná, při plné zátěži vydrží 8 hodin provozu při GPS navigaci. Použitý operační systém posouvá mobil hodně dopředu, líbí se nám.

Nechybí 8Mpx fotoaparát s Full Focusem, GPS, USB On-the-Go nebo testované NFC s velkým potenciálem.

NFC v praxi ...

Plochu obou telefonů lze vylepšit NFC widgetem, kterým okamžitě aktivujeme tuto funkci. Nezapomeňte, že je nutné předem aktivovat Bluetooth. NFC čip je umístěn v horní části zadního krytu nad fotoaparátem, informace by se možná zdále nepodstatná, ale není, jak dále zjistíte. V krytu můžete najít dvě packy kontaktů. Abyste se správně trefili při uzavírání, chce to cvik a šikovné ruce.

Anna

Obsahuje aplikaci Sdílení, pomocí které můžeme NFC obsluhovat. Umožňuje zaslat vizitku, kontakty, fotografie, videa či spustit tutorial. Záložka fotografie v podstatě funguje jako Galerie. Zaškrtnete příslušné položky a stisknete Odeslat pomocí NFC. Přiložíte k sobě telefony, a pak proběhne spojení.

Belle

V systému budoucnosti je obsluha paradoxně méně pochopitelná, obsluhuje se pomocí Galerie. Označíte soubor a bez nutnosti dalšího kroku přiložíte mobil k druhému telefonu, vibrací přístroj upozorní na možnost spojení, potvrzením se soubor začne přes BT přenášet. Příliš smysluplné to však není a trvalo dlouho, než jsme za pomocí přiloženého video tutorialu způsob přenosu dovedli k úspěšnému konci.

Přenos souboru zatím spíše úsměvným hororem

S NFC jsme zápasili poměrně dlouhou dobu metodou pokus - omyl. Celá redakce pobíhala po Nokia prodejně Brno Olympia a nadšeně se pokoušela přenést alespoň jeden obrázek. Připomínalo to spíše nevzhledné tření telefonů. Pro úspěšné navázání párování je totiž nezbytné, aby se oba čipy vysloveně dotýkaly, bylo nezbytné najít jejich umístění pod krytem, zejména Nokia 701 se jinak vytrvale tvářila, že v ní NFC nenajdeme.
Důvod, proč v Symbianu Belle není funkce přímo v položce Odeslat, kde bychom ji zcela logicky očekávali nám uniká. 

Závěr

Technologie se nám zatím zdá ještě málo vychytaná, přístroje zatím umí jen neúplnou specifikaci NFC, vhodnou právě k autorizaci mezi zařízeními bez možnosti zabezpečeného připojení pro platby. Podle Nokie je ještě na implementaci čas. Přiložením telefonu s NFC si tedy lze s popsanými problémy přenést vizitku, navázat přenos obrázku nebo jiného obsahu a také lze iniciovat snadno spárování se sluchátky nebo reproduktory. V tomto případě je spárování tak snadné, až se obáváme například hloupých vtípků mezi teenagery. Pouhou inicializací párování a dotykem se lze totiž spojit během dvou sekund s jakýmkoli audio zařízením bez nutnosti potvrzení, sluchátko lze přepárovávat stále dokola na jakýkoli počet zařízení. Jistě tím budou vznikat různé méně či více humorné situace mezi lidmi.

Nokia Play 360° - designový domácí reproduktor s NFC

Na nedávné konferenci v Singapuru bylo společně s Nokia N9 představeno i nové příslušenství. Některé nové kousky dokonce využívají i novou technologii NFC. Jedním z nich je povedený kompaktní reproduktor Nokia Play 360°.

Videorecenze: NFC sluchátka Nokia Essencials BH-610

Vychutnejte si špičkový zvuk a komfortní poslech s novými sluchátky Nokia Essence BH-610 využívající technologii NFC a bluetooth profilu A2DP.  Kromě elegantního designu a nových špuntů je ve sluchátkách také aktivní redukce šumu.

Nokia Belle FP2: nový Feature Pack ukázán na 701 ve videu

Nokia Belle Feature Pack 2 alias Donna přinese mnohá vylepšení. Objevilo se další video, které bylo pořízeno na reálném zařízení Nokia 701. Hlavní změny se udály na úvodní obrazovce, hudebním přehrávači, ale i klávesnici.

Diskuse:

1–8 z 8
autor:kujon 5. 1. 2012 09:02 | link
nadpis:701odpovědět
Mám dotaz k 701, kterou vlastním. I když mi ramblow hlásí při cca 30 aplikacích 200MB volné RAM, telefon napíše paměť plná a začne některé applikace uzavírat. Setkali jste se také s tímto bugem?
autor:Michal Poláček 5. 1. 2012 19:53 | link
nadpis:Re: 701výše | odpovědět
U všech svých telefonů s operačním systémem jsem se s tímto setkal, u 701 však ještě ne. Třicítka aplikací je už poměrně zátěž, Belle totiž potřebuje pro práci mnohem více operační paměti RAM. To může být důvodem, proč po přesažení poloviny její kapacity telefon uzavírá aplikace.
autor:kujon 9. 1. 2012 08:53 | link
nadpis:Re: Re: 701výše | odpovědět
ale tak proč mi ramblow ukazuje ještě plno volné ram? takhle to vyjde na stejno, jestli má telefon 256MB nebo 512MB RAM. U n8 mi šlo také otevřít cca 20-25 programů.
Když je belle tak náročná na ram, jsem zvědav jak bude běhat na n8, aby jsme se nedostali do situace, že bude volných jen nějakých 50MB jako u N97:D
autor:f 5. 1. 2012 11:43 | link
nadpis:fodpovědět
Má N8 NFC?
autor:milda 5. 1. 2012 12:21 | link
nadpis:Re: fvýše | odpovědět
nemá
autor:Tonda 6. 1. 2012 15:57 | link
nadpis:názorodpovědět
Pro mě NFC zbytečnost. Když chci platit v obchodě, tak cash nebo kartou. Když chci poslat foto, app atd. najdu uživatele pomocí bt a klasicky to pošlu, nehledě na to, že app musím posílat přes xplore, nebo jiného manažera souborů, jinak by to nešlo. Takže v tom pochybuju o podpoře. Už roupama nevědí, co vymyslet.. Vypadá to určitě zajímavě, ale pro mě zcela k ničemu. =)
autor:PhoneFreak 6. 1. 2012 19:15 | link
nadpis:Re: názorvýše | odpovědět
tohle má být místo platebních karet ne že budeš mit další věc na placení, za druhý NFC se dá použít i pro odemykání hotelových pokojů... prostě lze toho na to vymyslet tři prdele, zas tak bez budoucnosti to není. Posílání souborů to z jednoduše tak že nemusíš klasicky v BT menu hledat a čekat než to někoho najde, prostě označíš ťukneš mobilem o druhej a jedeš, a daly by se najít určo další a další věci. :)
autor:maries 7. 1. 2012 11:31 | link
nadpis:Re: názorvýše | odpovědět
já naprosto souhlasím. Pro mě je to další zbytečnost v tuto chvíli. Proč si zbytečně odírat telefon,když bluetooth zvládne přenos v pohodě a navíc se nemusim na nikoho lepit. Každý mužem být na jiné straně místnosti. Pokud jde o otvírání dveří v hotelu, tak než to bude primárně všude, tak bude nfc třeba v sim nebo paměťovce.
1–8 z 8
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

polas

Jmenuji se Michal Poláček, je mi 21 let, jsem bývalým redaktorem Nokiaforum.cz a myNokia.cz, studuji a bydlím v Brně. V redakci jsem působil od ledna 2010 do února 2013. Po půlročním působení na serveru Svetmicrosoftu.cz, jsem založil web my-Jolla.cz, kde jsme představili také vlastní forum. Věnuji se také projektům my-Device.cz a RetroMusicBlog.eu.

Zobrazit diskuzi