Geocaching v mobilu

Geocaching v mobilu

Geocaching je hra, ke které potřebujete GPS, několik elementárních znalostí a trochu času. Nejde o klasickou mobilní hru, ale o hru v přírodě - ano v reálném světě! Váš mobil se stane pouze prostředkem, který vám umožní ji jednoduše a pohodlně hrát s ostatními. A ač se to nezdá, jde hrát v každém ročním období.
20.10.2011, Michal Zíma
Geocaching vznikl před více jak 10 lety, když se po světě začali rozmáhat osobní GPS navigace. Je to hra, kterou může hrát jeden až téměř neomezený počet lidí a jejím cílem je najít poklad(cache). Poklad je trošku nadsazené označení pro „geo-box“, ve kterém najdete pravidla hry, listinu, kam se nálezci zapisují(občas připisují i nějaké vtipné komentáře), a pokud je krabička dostatečně velká, je tam i několik předmětů na výměnu.
Poklad tedy spočívá v tom, že si můžete z krabičky něco vzít a naopak něco svého do ní dát(podle pravidel geocachingu by vložená věc měla mít stejnou nebo vyšší hodnotu). Nutno podotknout, že cache (označení pro krabičku s pokladem) bývají na zajímavých a většinou velmi pěkných místech, takže kromě drobnosti, kterou si vyberete z krabičky, máte i nádhernou procházku. Seznam pokladů a více o geocachingu najdete na http://www.geocaching.com/. Abyste mohli začít geocaching provozovat aktivně, musíte si na založit účet právě na http://www.geocaching.com/, díky kterému získáte přístup k databázi všech kešek.
 

S mobilem na lov

Ve chvíli, kdy máte zjištěny souřadnice kešek, na které se chcete jít podívat, není nic jednoduššího, než si je zadat do navigace a vyrazit na cestu. Při použití map máte výhodu v tom, že nemusíte hledat vlastní cestu kdejakým klestím, ale mapy vám cesty zobrazí a vy můžete pohodlně po cestičkách a silničkách dojít až těsně k pokladu. Další možnost je použít nějaký jednoduchý prográmek, který jen ukazuje směr k zadaným souřadnicím. Zde je ale riziko, že se vydáte velmi obtížným terénem a hru si tak velmi ztížíte. Na druhou stranu v lese je to celkem zábava najít cestu aniž byste chodili po vyznačených stezkách.  

Sofistikovanější programy pro geocaching

Díky velké oblibě této hry vznikají programy do mobilu, které vám v lovu pomohou. Jedním z nejstarších je Handy Geocaching, který je napsán v jazyce Java a lze jej používat nejen na nových telefonech. Nabízí základní funkce s přihlášením k vašemu účtu a zobrazením blízkých keší s možností navigace. Tento program nepodporuje mapy, ale jen ukazatel směru, nebo vlastní mapu, kde se vykresluje vaše ujitá cesta. Bohužel nepodporuje vestavěný elektronický kompas telefonu. Je nabízen zdarma. Jednoduchý kompas můžete získat bezplatně, například díky aplikaci Compass Lite, která vám pomůže při navigaci na místo a orientaci kterým směrem je keška - z Handy Geocaching si přečtete azimut a hurá podle kompasu..

O něco propracovanějším programem pro tuto hru je Locify, ten nabízí kromě funkcí základních i možnost zobrazovat keše na mapě a další doplňkové funkce pro pokročilejší hráče. Bohužel opět nepodporuje elektronický kompas, který by se velmi hodil.

Posledním programem, který vám doporučíme je CacheMe, ten je sice placený, ale nabízí komfortní zpracování pro každého začátečníka. Jednoduchá grafika, podpora vestavěného kompasu telefonu a celkem intuitivní ovládání. V současné době jedna z nejlepších komplexních aplikací pro geocaching.

Geocaching v mobilu nejsou čáry!

Mobilní telefony jdou neustále dopředu a pomalu začínají zcela vytlačovat různá zařízení, jako jsou MP3 přehrávače, navigace a podobně. Díky tomu, že dnes vlastně každý přístroj se systémem nabízí mapy celoživotně zdarma, jsou dostupným a dobrým prostředkem jak pro cestování, tak pro zábavu, kam se nesporně počítá i geocaching.
Geocaching je hra, která si rychle získává každého kdo ji zkusí a my věříme, že je opravdu o co stát. V zimních měsících je to navíc ještě větší dobrodužství.

Nokia LD-4W

Spolehlivost, elegance, jednoduchost
Poohlížíte se po nové navigaci? Proč nemít navigaci přímo v mobilu? Že nemá váš mobil GPS čip, to ale přece nevadí, můžete si jej jednoduše dokoupit a nemusíte kupovat celou navigaci. Nový Nokia LD-4W je stoprocentně kompatibilní se všemi telefony Nokia S60 a navíc vypadá velmi dobře a něco umí!

Cache Me - užitečný nástroj pro kačery

Novodobí hledači pokladů se konečně dočkali online mapové geoaplikace v pravém slova smyslu. Software Cache Me nabízí nepostradatelné funkce pro každého lovce, navíc velmi dobře vypadá. Neobjevíte zde sice některé rozšířené vlastnosti, ale rozhodně se jedná o praktickou pomůcku do terénu, nejvíce do města a míst s dobrým signálem. 

MapViewGPS (2nd)

Na výlet s elektronickými mapami
Mapy jsou velmi užitečnou pomůckou nejen pro vojenské operace, ale především pro pěší turistiku. Když chcete někam vyrazit a nechcete jít naslepo, je dobré si cestu nejprve na mapě naplánovat a pak, pokud se neztratíte, si vybranou trasu pěkně projít. Papírová mapa je jistě pro tento účel výborná, ale co kdybyste si mohli vzít jakoukoliv mapu, která se vám vejde na paměťovou kartu kamkoliv? A ještě k tomu úplně zdarma?

Zkušenosti: pouzdro Nokia CP-402

Majitelé N97 s aktivním životním stylem dlouho strádali, tento telefon se totiž nehodí ke všem aktivitám. Navíc není N97 žádný drobeček a tak je zde riziko nechtěného poškození. Vaše obavy výrobci chápou, seznamte se tedy s odolným obalem Nokia CP-402, který může poškození jednoduše zabránit. 

Locify - vzhůru za šipkou

Nastávají časy plné dovolených a výletů, což vybízí k různým aktivitám. Právě v tomto období se čím dál více cestovatelů zabývá Geocachingem. Nepostradatelnou součástí výbavy "kačera" je nejen GPS přijímač, ale i kvalitní aplikace, která jej dovede k ukrytému pokladu. Dnes si blíže představíme jednu z nich.  

OpenWIG - Wherigo pro mobil

Moderní doba přináší množství využití interní GPS. Groundspeak, domovská organizace Geocachingu, připravila projekt s názvem Wherigo. Primárním cílem není krabička, ale dokončení příběhu. Jde vlastně o takovou počítačovou hru promítnutou do reálného světa.

Diskuse:

1–24 z 24
autor:Michal Straka 20. 4. 2011 14:55 | link
nadpis:Jak schválit field notesodpovědět
"Dokonce vám pomůže i s logováním jeho nalezení v podobě field notes, který lze nahrát na server a doma po přihlášení k účtu jej stačí schválit" - kde přesně na webu můžu prosím schválit Field Notes?
autor:Tomáš Průša 20. 4. 2011 20:42 | link
nadpis:po přihlášení na gc.com, k...výše | odpovědět
po přihlášení na gc.com, kliknout na profil/přezdívku poté je položka field notes vpravo přibližně v dolní části, popřípadě na téhle adrese http://www.geocaching.com/my/fieldnotes.aspx ;-)
autor:Michal Straka 21. 4. 2011 15:15 | link
nadpis:Díky. Ty moje oči :-)...výše | odpovědět
Díky. Ty moje oči :-)
autor:TOMBY 20. 4. 2011 21:44 | link
nadpis:Podpora Locifyodpovědět
Dovolil bych si doplnit, že program Locify již nebude nadále podporován (info přímo od zdroje vývoje) a není funkční na Novém symbianu (N8). 5th verzi jej rozjedete v pohodě.
Troufám si tvrdit, že mobil nikdy nebude ani v 50% schopen v přesnosti a funkčnosti symbianových dosavadních aplikací nahradit pěší navigaci (např. Garminy)! Osobní zkušenost.
autor:Tomáš Průša 20. 4. 2011 22:26 | link
nadpis:To je pochopitelné, každé (...výše | odpovědět
To je pochopitelné, každé (většinou)zařízení primárně určené zařízení je v dané fci lepší, než multifunkční. S přídavným gps modulem je to už jiná liga, vyzkoušeno v praxi na n97 + ld4w, signál přesný +-5m v hustém porostu
autor:TOMBY 21. 4. 2011 06:39 | link
nadpis:Tak podobnou kombinaci (LD3W) ...výše | odpovědět
Tak podobnou kombinaci (LD3W) jsem po používal a v lese atd. jsem lítal jak blázen sem a tam. Hustá zástavba to samé. Už jsem an to neměl nervy a koupil Dakotu 20 od Garminu a luxus. Nouzově používám samotnou N8 a přijde mi to pomalu lepší, než N97 s LD3W. Můj dojem. SW pouze Handy Geo Arcao verze.
autor:MatKal 21. 4. 2011 08:48 | link
nadpis:S tím nemůžu úplně souhla...výše | odpovědět
S tím nemůžu úplně souhlasit. Používám Handy Geocaching a v něm je navigace extrémně přesná. V posledních týdnech chodíme ve skupině, kde máme více navigací a musím dodat, že ani pěší navigace v Nokii nezaostává.
Nefunkčnost Locify na Symbianu 3 bohužel musím potvrdit, takže jsme odkázán na otrocké přepisování souřadnic do Ovi map, protože jsem nepřišel na způsob, jak je přenést.
autor:Dušan 21. 4. 2011 12:09 | link
nadpis:A jakým způsobem dostaneš s...výše | odpovědět
A jakým způsobem dostaneš souřadnice do ovi map? Nikde jsem to nenašel.
autor:Michal Straka 21. 4. 2011 15:13 | link
nadpis:Mám takový dojem, že v novvýše | odpovědět
Mám takový dojem, že v nové verzi map už tato možnost není...
autor:Ondra 21. 4. 2011 17:29 | link
nadpis:Menu -> Aplikace -> Umístěnvýše | odpovědět
Menu -> Aplikace -> Umístění -> Orientační body -> Volby -> Nový orientační bod -> Zadat manuálně :D A máš to i v ovi mapách.. ja to mám i v Google maps
autor:Michal Straka 21. 4. 2011 19:13 | link
nadpis:Tohle funguje i na N8 s Ovi Ma...výše | odpovědět
Tohle funguje i na N8 s Ovi Maps v 3.07? V nových mapách lze orientační body zadávat pouze z Mapy.
autor:Michal Poláček 21. 4. 2011 23:04 | link
nadpis:Polohavýše | odpovědět
Popisoval ti postup na 5th.. na novém Symbianu už to takhle přece nejde; souřadky stačí dát do políčka hledat, uložit bod a už to maká :)
autor:Dušan 22. 4. 2011 07:21 | link
nadpis:Tak to se s C7 nechytám. :( výše | odpovědět
Tak to se s C7 nechytám. :( škoda
autor:Marcus 27. 4. 2011 13:55 | link
nadpis:ale jakvýše | odpovědět
OK, do hledani na C7 vrazim souradnice, ovsem, jak? Jak napisu na klavesnici 50°2'32.242"N, 14°26'29.844"E ??? Ty minuty mozna, ale stupne nikde nemam ani ve specialnich znacich :-((
autor:Groower 7. 6. 2011 23:58 | link
nadpis:Re: ale jakvýše | odpovědět
Ja si zmenil jazyk a slo to.
autor:TOMBY 25. 4. 2011 17:26 | link
nadpis:Používám programy SmartGPX ...výše | odpovědět
Používám programy SmartGPX s pluginem a do něj si nahraji gpx soubor s keškama, který pak importuji v programu do LandmarkDB (oblíbené v OVI mapách) a je to. Stejným způsobem se dají odstranit.
autor:Chimera 21. 4. 2011 15:04 | link
nadpis:HGodpovědět
Používám HG již řadu měsíců a jelikož jsem na svůj přístroj lepší volbu nenašel, poslal jsem výrobci peněžní odměnu na jeho bankovní účet (u mBank)... Mělo to mít zanedbatelné výhody (nezobrazování úvodní reklamy při start-upu myslím?) ale chtěl jsem spíše symbolicky poděkovat za výbornou nepadající funkční aplikaci které je zdarma.

Bohužel nejen že se mi reklama zobrazuje (což mi nevadí), ale autor aplikace se ani nenamáhal mi odpovědět na e-mail, ve kterém jsem jeho program velebil. Takže pokud někdo budete taky nadšený funkčností této aplikace, peníze mu neposílejte, protože je rovnou můžete hodit do prvního kanálu nebo spíš kešky. Uděláte alespoň radost nálezci co příjde po Vás ;)
autor:Arnošt Zabojník 22. 4. 2011 22:50 | link
nadpis:Mám naprosto stejnou zkušeno...výše | odpovědět
Mám naprosto stejnou zkušenost!
autor:kati 26. 6. 2011 03:15 | link
nadpis:Re: Re: ale jakodpovědět
a naslo to? ja zadam do OVI map souradnice a nic to nenajde...
autor:Wothan 1. 7. 2011 23:55 | link
nadpis:N8odpovědět
Ano, zadání souřadnic v N8 funguje.Např. 49d13.222 16d40.734 tak i ve formátu N49 13.222 E016 40.734
autor:Radovan Sládek 20. 9. 2011 17:08 | link
nadpis:Handy a mapy OVIodpovědět
Jak mam propojit Handy program an vyhledávání keší s mapami OVI ???
autor:Michal Zíma 20. 10. 2011 01:42 | link
nadpis:Re: Re: Re: ale jakodpovědět
Musíte dodržet správnou notaci GPS, například - N 50 0 39 E 14 45 22 - staci jen mezery mezi jednotlivými čísly a na začátku určení změpisné šířky a délky...
autor:Michal Zíma 20. 10. 2011 01:43 | link
nadpis:Re: Handy a mapy OVIodpovědět
Přímo propojit to nelze - musíte si souřadnice přepsat ručně..
1–24 z 24
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

majkee

Nenáročný(jak v čem) tolerantní stárnoucí „ajťák“, který má rád svůj mobil a má velmi kladný k veškeré technice. Na rozdíl od mně podobných si ale myslím, že rozvoj mobilní techniky a techniky vůbec je sice super, ale virtuální realita je jen pro zábavu, nikoliv běžný sociální kontakt.. Jsme tedy otevřen a nakloněn jakékoliv společenské zábavě..

Zobrazit diskuzi