První dojmy: Nokia 808 PureView a Nokia Belle FP1

První dojmy: Nokia 808 PureView a Nokia Belle FP1

První uživatelské dojmy z nejočekávanějšího telefonu letošního roku se systémem Symbian. Přístroj s dokonalým fotoaparátem se může právoplatně pyšnit titulem král foto mobilů.

3.7.2012, Josef Rokos

Obsah balení a design

Krabice s telefonem byla vložena ještě do jedné větší krabice, která obsahovala navíc Nokia držák a Gorilla tripod - první příjemné překvapení! Bylo mi sděleno, že se jedná o speciální akci organizovanou místní pobočkou Nokia ve Spojených Arabských Emirátech, kde byl telefon zakoupen.

Samotná krabice s telefonem už pak obsahuje mimo telefonu ještě USB nabíječku (telefon nemá standardní slot pro nabíjení), USB kabel, sluchátka, poutko na ruku a různé manuály k telefonu a jak používat NFC.
Telefon samotný je vyroben z polykarbonátového plastu, což vzhledem k jeho hmotnosti bylo asi nejvhodnější, jelikož už takto je poměrně těžký v porovnání s Nokia N8, kterou jsem doposud vlastnil. Po čase si na hmotnost ale rychle zvyknete a N8 Vám vedle 808 připadá pomalu jako hračka… V ruce se drží velice pohodlně a nemá tendence klouzat, jako kovová N8.

Nokia Belle FP1 - dokonalý Symbian

Nokia 808 PureView běží na Nokia Belle FP1 a je to nejrychlejší Symbian, který jsem doposud viděl, nikde se nic neseká, nekouše a je plynulé. Oproti Belle přibylo několik nových widgetů, lepší internetový prohlížeč a pár aplikací na úpravu fotografií. Pro mě z nepochopených důvodů nicméně zmizela možnost v galerii označit více fotografií najednou.

 

Čistá kvalita 41MPx

Největší důvod pro koupení telefonu byl samozřejmě fotoaparát a tak nyní k němu. Po týdnu užívání mohu říci, že 100% nahradí běžný digitální fotoaparát.
Fotoaparát je vybaven LED diodou a xenon bleskem daleko výkonnějším než u N8. Rozhraní fotoaparátu má tři režimy: Automatický, Scény a Kreativní. Ve výchozím nastavení je nastaven na automatický režim bez možnosti jakéhokoliv nastavení mimo blesku. Druhý režim poskytuje na výběr módy krajina, makro, portrét, sport, noc, noční portrét, reflektor a sníh.
Nejrozsáhlejší výběr různých nastavení ale poskytuje „Kreativní režim“, zde možno nastavit režim snímání buď PureView nebo plné až 38 MPx rozlišení, poměr stran, kvalitu výsledného JPG, barevné tóny fotorežimy, citlivost ISO atd.

  

Nejlepších výsledků jsem vždy dosáhl při rozlišení 5MB, kdy technologie PureView spojí 7 vyfotografovaných pixelů v jeden a výsledná fotografie je dokonale čistá a ostrá.

 Závěr 

Není pochyb, že se jedná o nejlepší fotomobil současnosti, který předčí i některé normální fotoaparáty. Bohužel běží na již končícím Symbianu, který se dle mého hlediska konečně s nástupem Belle FP1 stal konkurencí pro ostatní OS.

Výhody:

Nejlepší fotoaparát

 Dobrá kvalita zpracování

 Vyndavací baterie

Slot na karty

Veškeré výhody Symbianu (Bluetooth přenosy atd.)

 Nevýhody:

Chybějící funkce v galerii oproti Belle

Nízké rozlišení displeje (při bližším pohledu jsou již vidět pixely)

Větší tloušťka v místě fotoaparátu

Jak dobrá je fotka s rozlišením 5MPx v podání Nokia 808 Pure View?

Snímač modelu Nokia 808 má rozlišení neuvěřitelných 41MPx. Jakým způsobem je fotka tvořena a k čemu přesně je toto rozlišení užitečné? Video v článku dává velice obstojné vysvětlení.

Nokia 808 Pure View - podrobné vlastnosti

Nejočekávanější telefon tohoto roku se systémem Symbian a zároveň pravděpodobně jeho poslední důstojný reprezentant. Král mezi fotomobily disponuje mnoha novými technologiemi, které zatím nebyly použity u žádného modelu.

Nokia 808 PureView vyslána do oblak nad Berlínem

Technologie PureView se dá prezentovat různými způsoby. Na pravidelném workshopu pořádaném v Berlíně lidmi okolo Nokia Maps napadlo, že 808 vloží do krabice, přivážou k héliovému balónku a vypustí 200 metrů vysoko, natočili přitom i video.

Nokia 808 PureView: zahájení prodeje v Nizozemsku ve velkém stylu

Nokia Netherlands nedávno pozvala média na pláž poblíž Zandvoortu, aby demonstrovala technologii PureView v praxi. Zahraniční kolegové z BesteProduct zveřejnili video z této události natočené zařízením Nokia 808 PureView.

Nokia 808 versus N8 - přímé srovnání kvality videa

První přímé srovnání kvality videa, mezi bývalým králem fotomobilů Nokia N8 a jeho nynějším nástupcem Nokia 808 Pure View.

Nový firmware Belle v112.020.311 pro Nokia 808 k dispozici přes Navifirm

Nový firmware pro Nokia 808 PureView se blíží. Nástroj Navifirm totiž uvolnil verzi Belle 112.020.311 ke stažení.

První uživatelské zkušenosti s Nokia 808 PureView

Nokia 808 je neočekávanějším přístrojem ze stáje Nokia pro rok 2012. I u nás bude brzy k mání Jaké jsou tedy první dojmy den po koupi? Na to zodpověděl bloger Abdulla a my přinášíme exkluzivní překlad jeho recenze. 

Souboj fotografických titánů Nokia 808 a Nokia N8

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Video: Belle FP1 vs. Belle FP2 na Nokia 808 PureView

Malajský server SymbianKu natočil srovnávací video rozdělené na dvě části, které ukazuje rozdíly mezi firmwary Belle FP1 a FP2. Podívejte se, jaké změny se udály na červené a modré Nokia 808 PureView.

Video: Nokia 808 PureView zvládla multitasking 43 aplikací (Belle FP1)

Podívejte se na krátké video, kde na Nokia 808 PureView s nejnovějším systémem Symbian běží 43 aplikací současně. Uvnitř tepe 1,3 GHz procesor ARM 11, podporovaný 512 MB RAM a 2D/3D grafickým HW akcelerátorem.

Diskuse:

1–12 z 12
autor:Jura 3. 7. 2012 11:47 | link
nadpis:Bohuželodpovědět
"Bohužel běží na již končícím Symbianu, ..." Nevím co si o této větě myslet. Co tím chtěl autor říci?

A to jsem si myslel, že takovýchto vět se na tomto serveru (kdysi dávno serveru hlavně o Symbianu) nikdy nedočtu. Ano, vše se časem mění, ale zde si myslím k horšímu.

Bohužel
autor:Libor Žuffa 3. 7. 2012 13:28 | link
nadpis:Re: Bohuželvýše | odpovědět
Taky osobně nechápu, proč to všichni cpou do svých článků. Zatím jsem snad nenarazil ani na jeden, ve kterém by tato věta nebyla..
autor:Rosťa 3. 7. 2012 13:30 | link
nadpis:Re: Bohuželvýše | odpovědět
Také si myslím že tuhle větu mohl autor vynechat. To že končí se říká už rok.
autor:Josef Rokos 3. 7. 2012 13:44 | link
nadpis:Re: Bohuželvýše | odpovědět
Dobrý den všichni - jednalo se bohužel jen o nešťastnou formulaci - měl jsem na mysli, že běží na bohužel již končícím Symbianu.

Oseobně jsem s tímto systémem nad míru spokojen a není jediný důvod proč ho zatracovat.

FP1 vřele každému doporučuji.

autor:Symboss 4. 7. 2012 00:43 | link
nadpis:Re: Re: Bohužel - funkcevýše | odpovědět
funkce OZNAČIT VŠE je dostupná pro všechny interní apps - screen belle fp1 http://bit.ly/KS3xGG
autor:irena 3. 7. 2012 14:17 | link
nadpis:prosbaodpovědět
Dobrý den, zaujaly mne obrázky, pravděpodobně z galerie, na fotografii úvodní obrazovky popisované nokie 808. ráda bych se zeptala, zda toto bude umět až 808 nebo jestli to umí třeba C7, kterou vlastním. jinak jsem na 808 moc zvědavá, přemýšlím o koupi, moc se mi líbí. děkuji za informace, které nám průběžně podáváte :-)
autor:Martin N8 3. 7. 2012 15:04 | link
nadpis:Re: prosbavýše | odpovědět
Dobrý den, no pokud jsem tady dobře četl o chystané aktualizaci Nokia Belle FP1 na N8, C7 atd.., která měla již vyjít, tuším podle příspěvků na tomto foru, někdy v červnu, teď s největší pravděpodobností někdy v červenci - snad, tak by to pak měli u mět i starší telefony jako C7, N8 atd..Jistě se to zde dozvíme až nám někdo sdělí nějaké ověřenější zprávy:-) Rovněž i já děkuji za informace, které se zde objevují a v poslední době zejména o N 808.. Nokia 808 vypadá velice lákavě a s největší pravděpodobností si jí pořídím:-)
autor:Josef Rokos 3. 7. 2012 16:06 | link
nadpis:Re: prosbavýše | odpovědět
Ano, na Nokia 808 můžete nastavit wiget, který zobrazuje 6, buď Vámi vybraných fotografií a nebo 6 náhodně vybraných z posledně vytografovaných.

Pro ostatní telefony N8 nebo C7 bude k dispozici "odlehčený" update Belle refresh, o kterém ale zatím více info nevím
autor:bobohome 3. 7. 2012 20:35 | link
nadpis:Re: Re: prosbavýše | odpovědět
tenhle widget ( Galerie ) mám již na N8 nějaký pátek. Funguje a vypadá skvěle :-)
autor:wirer 3. 7. 2012 21:10 | link
nadpis:Re: Re: Re: prosbavýše | odpovědět
i ja, dával som sem aj link ako na to...ale holt, cenzura riadna...
autor:N7610 3. 7. 2012 18:30 | link
nadpis:Nokia Suite 3.5.21 Beta odpovědět
Dnes uvolněná verze Nokia Suite 3.5.21 Beta ke stažení na betalabs
1–12 z 12
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

Zobrazit diskuzi