První uživatelské zkušenosti s Nokia 808 PureView

První uživatelské zkušenosti s Nokia 808 PureView

Nokia 808 je neočekávanějším přístrojem ze stáje Nokia pro rok 2012. I u nás bude brzy k mání Jaké jsou tedy první dojmy den po koupi? Na to zodpověděl bloger Abdulla a my přinášíme exkluzivní překlad jeho recenze. 

28.6.2012, Michal Poláček

Nokia 808 PureView je dokonalý přístroj. Její 41Mpx fotoaparát s xenonovým bleskem na zádi, nejnovější Symbian Belle FP1 uvnitř, 4" dotykový kapacitní displej vně,  a celá řada dalších užitečných funkcí. Zkrátka jedná se o nejočekávanější model ze stáje Nokia roku 2012. 

Hardware

Pokud jste jedni z těch, kteří od představení na Mobile Word Congresu 2012 v Barceloně byli nadšeni úžasnými fotografiemi, pravděpodobně jste si pomysleli, že se jedná o přebytek funkčnosti nad stylem. Nokia 808 má přece senzor o 41 megapixelech na zadní straně, no ne?
Budete překvapeni.
Telefon v reálném životě vypadá mnohem lépe než na obrázcích. Přední strana je vybavena mírně zakřiveným 4 "displejem a černou povrchovou úpravou po celé ploše obrazovky. Stejně jako u N9 jsou díky tomu všechny senzory a přední kamerka velmi dobře skryty. Jako na většině Symbianových telefonů se vpředu nacházejí 3 tlačítka s funkcí "dýchání", která vás informuje, pokud máte zmeškaný hovor nebo novou zprávu. Objevuje se i možnost nízké spotřeby energie v režimu "Stále zobrazené hodiny".
Boky telefonu jsou velmi chytře navržené, skrývají skutečnou tloušťku telefonu a mobil padne dobře do ruky. Na pravé straně je ovladač hlasitosti s dobrou zpětnou vazbou a posuvník zámku. Tlačítko spouště fotoaparátu je jedním z nejlepších, co jsem kdy používala, navzdory jeho poměrně malé velikosti.
Ale hvězda večera se nachází vzadu, vyboulená kamera s nádherným kovovým provedením a xenonovým bleskem dokonale skrývá ukryté "monstrum," zkrátka fotoaparát je výjimečný. Matný "keramický" povrch je od prvního pohledu prémiový a pokud byste byli zklamáni z absence hliníku, nemusíte. Nokia 808 je již ve své kategorii docela těžká váha, výrobce uvádí 169 gramů. Kovové provedení jako u N8 by ještě zvýšilo hmotnost a pravděpodobně by to bylo spíše na škodu.

Důležité poznámky k hardwaru

 • Telefon se vejde do kapsy mých jeans dobře i přes jeho tloušťku, ovšem nošení v úzkých džínách nemusí být úplně nejlepší nápad na světě.
 • Telefon je těžký. Ale není těžký tak, aby se denně nedal používat.
 • Hustota pixelů na obrazovce je zklamáním. Nemůže zkrátka konkurovat s obrazovkám s vysokým rozlišením. Když se podíváte na telefon z těsné blízkosti, vidět pixely není příliš ideální. Přál bych si, aby Nokia konečně měla obrazovku s vyšším rozlišením.
 • Technologie displeje je fantastická. Žádné problémy pod přímým slunečním světlem. Barvy jsou syté a "živé." Clear Black Display opravdu funguje.
 • Tři tlačítka na přední straně lze snadno stisknout, velký rozdíl oproti Nokia 603.
 • Hlasitý reproduktor je opravdu hlasitý a zvukově čistý. V reálu jsem porovnával přímo se Samsungem Galaxy S3 mého přítele a poráží jej na plné čáře.
 • Aspiruje na titul absolutního krále fotomobilů.

Software

Nokia 808 běží na Symbian Belle FP1 (Nokia Belle, pokud chcete dodržovat novou nomenklaturu společnosti Nokia). Má nejrychlejší a nejhladší běh, který jsem kdy u Symbianu viděl. Ale z hlediska plynulosti v porovnání s MeeGo Harmattan nebo dokonce se systémem Windows Phone se domnívám, že rychlost je stále velký nedostatek.
Telefon má spoustu vestavěných aplikací, které jsou příjdou docela vhod. DLNA hra, Vlingo, Silent Fim maker, Shazam a Joikuspot - jmenoval jsem alespoň některé. Rovněž je parádní multitasking, Belle má více uživatelsky přizpůsobitelné domovské obrazovky s mnoha widgety i mnoho nastavení pro vlastní customizaci. Obchod Nokia nenabízí největší počet aplikací, ale rozhodně se najde i několik skvostů, které stojí za instalaci, aby se lépe pracovalo se Symbianem.

Důležité poznámky k softwaru

 • Nejrychlejší Symbianový telefon. Funkcemi nabitý k prasknutí.
 • Velké úpravy softwaru.
 • Stále není tak svižný jako Nokia MeeGo Harmattan
 • Aplikace fotoaparátu je fantastická. Ideální pro telefon se "speciálním" fotoaparátem jako je 808.
 • Opravdových skvostů, jako např. Gravity, které můžete používat každý den a máte z nich radost, je málo
 • Životnost baterie není příliš úžasná.
 • Nelíbí se mi Symbianová klávesnice, ale nakonec si zvyknete.
 • Prohlížeč internetu je stále sto let za opicemi, ale použitelný.

Závěrem

Abych to vše shrnul, jsem opravdu rád za tento telefon. Věděl jsem, co očekávat, i tak jsem byl příjemně překvapen. Některé věci mě opravdu mile překvapily, např. vzhled. Kamera je fantastická. Nejsem žádný profík, takže nejsem schopen napsat recenzi foťáku, ale z obrázků jsem dosud nadšený za všech světelných podmínek, žádný telefon s fotoaparátem ani vzdáleně nešlape Nokii 808 na paty. Splnila očekávání a jednoznačně nahrazuje předchozí N8.

Zdroj:  Aboodesta.blogspot.co.uk

Nokia 803 - Poslední Nokia se Symbian Belle?

Na zahraničních serverech se objevil koncept nového telefonu Nokia 803. Měl by nabídnout zatím nejlepší fotoaparát v Nokia telefonech.

Nokia 808 PureView vyslána do oblak nad Berlínem

Technologie PureView se dá prezentovat různými způsoby. Na pravidelném workshopu pořádaném v Berlíně lidmi okolo Nokia Maps napadlo, že 808 vloží do krabice, přivážou k héliovému balónku a vypustí 200 metrů vysoko, natočili přitom i video.

Nokia 808 versus N8 - přímé srovnání kvality videa

První přímé srovnání kvality videa, mezi bývalým králem fotomobilů Nokia N8 a jeho nynějším nástupcem Nokia 808 Pure View.

Nokia Belle FP2: uniklé video ukazuje nové funkce

Na konci minulého týdne uniklo video z pre-release Feature Packu 2 pro Symbian Belle. Pochází z nástroje Nokia RDA (Remote Device Access), ke kterému mají přístup pouze vývojáři a umožňuje jim vyzkoušet FP2 na emulátoru.

Nový firmware Belle v112.020.311 pro Nokia 808 k dispozici přes Navifirm

Nový firmware pro Nokia 808 PureView se blíží. Nástroj Navifirm totiž uvolnil verzi Belle 112.020.311 ke stažení.

Představeno: Nokia 808 - šokující nástupce N8

Nokia dnes v Barceloně na MWC představila špičkového nástupce N8, král fotoaparátů je opět na scéně s 41Mpx Carl Zeiss optikou.

První dojmy: Nokia 808 PureView a Nokia Belle FP1

První uživatelské dojmy z nejočekávanějšího telefonu letošního roku se systémem Symbian. Přístroj s dokonalým fotoaparátem se může právoplatně pyšnit titulem král foto mobilů.

Souboj fotografických titánů Nokia 808 a Nokia N8

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Video: Nokia 808 PureView zvládla multitasking 43 aplikací (Belle FP1)

Podívejte se na krátké video, kde na Nokia 808 PureView s nejnovějším systémem Symbian běží 43 aplikací současně. Uvnitř tepe 1,3 GHz procesor ARM 11, podporovaný 512 MB RAM a 2D/3D grafickým HW akcelerátorem.

Nokia Pure View s Windows Phone 8 - designový koncept snů

Nokia byla vždy silná v designu, přáli bychom si, aby měla odvahu i na tento překrásný koncept. Jistě by se obešel i bez Pure View a s Windows Phone 7 Tango by uchvátil dnešní trh jako levnější stylovka s menším LCD displejem.

Rozhovor se Stephenem Elopem v Aamulehti. Více PureView, více prostoru, více odlišení.

Finský magazín Aamulehti vyzdpovídal CEO Nokia Stephena Elopa ohledně budoucnosti technologie PureView, Windows Phone a dalšího směřování společnosti Nokia se zaměřením na odlišení od konkurence.

Diskuse:

1–7 z 7
autor:Malencontre 28. 6. 2012 06:51 | link
nadpis:Jediná chybaodpovědět
A tou je rozlišení (i když muselo být zachováno kvůli kompatibilitě aplikací), jinak tleskám , skvělý mobil :)
autor:Jura 28. 6. 2012 09:11 | link
nadpis:Už aby tu bylodpovědět
Už aby tu byl. Opravdu největší novinka pro rok 2012 od Nokie.
autor:N8 28. 6. 2012 09:34 | link
nadpis:je to zázrak!odpovědět
zaříznout symbian a čekat, že si někdo koupí předraženej foťák, to múže snad jen dobrodruh :-) :-) :-)
autor:meki 28. 6. 2012 14:38 | link
nadpis:jaodpovědět
Mno ja si ho treba koupim, ale az tak za rok ci dva, az bude ta cena prijatelnejsi.
autor:louky 28. 6. 2012 15:08 | link
nadpis:ja téžodpovědět
Já bych pro ní běžel hned (i když frontu jako na konkurenční stroje bych na ní nečekal).
autor:Milenec 29. 6. 2012 00:06 | link
nadpis:Žena?odpovědět
No...ak je toto žena, tak ja som Benedikt 16 :-)

http://www.blogger.com/profile/15925552016210592020
autor:Michal Poláček 29. 6. 2012 10:25 | link
nadpis:Re: Žena?výše | odpovědět
To pytle ... jsem si nevšiml, jdu to opravit ;)
1–7 z 7
 
 • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

polas

Jmenuji se Michal Poláček, je mi 21 let, jsem bývalým redaktorem Nokiaforum.cz a myNokia.cz, studuji a bydlím v Brně. V redakci jsem působil od ledna 2010 do února 2013. Po půlročním působení na serveru Svetmicrosoftu.cz, jsem založil web my-Jolla.cz, kde jsme představili také vlastní forum. Věnuji se také projektům my-Device.cz a RetroMusicBlog.eu.

Zobrazit diskuzi