Spekulace: Vrátí se Symbian do mobilních telefonů?

Spekulace: Vrátí se Symbian do mobilních telefonů?

Zamyšlení nad tím, zda můžeme v nově nastalé situaci doufat v návrat Symbianu do nových mobilních telefonů.

7.9.2013, Libor Žuffa

Celý svět mobilních telefonů probírá v posledních dnech situaci, která se dala čekat již několik měsíců předem. Microsoft, softwarový gigant, kupuje mobilní divizi Nokie a dává tak zaniknout jedné z klasických značek mobilních telefonů, bez které bychom dnes neměli taková zařízení, jaká můžeme v obchodech vidět. Nechejme stranou záležitosti týkající se toho, zda mohla Nokia zániku svého hlavního byznysu zabránit a jak moc sehrálo roli jmenování Elopa do čela Nokie a jeho podupání celé finské firmy během několika málo let.

Zaměstnanci, kteří sdílejí stejný názor jako i někteří z nás, že prodej Microsoftu byla velká chyba, se rozhodli založit novou firmu, která využije poznatků právě z práce pro Nokii a vytvoří model v kvalitě srovnatelný s minulými a nynějšími modely Nokia, ovšem s velkou změnou na poli operačního systému. V telefonu má být podle posledních informací Android. To jasně ukazuje na fakt, že spousta zaměstnanců byla s vedením firmy nespokojena a možná také, že Nokia se mohla lehce zachránit, kdyby místo WindowsPhone zvolila Android a jako sekundární systém měla Symbian. Zamyslím se nad tím, co vše by bylo potřeba pro znovuoživení Symbianu.

1) Základna uživatelů a aplikací

Symbian má neustále velmi velkou základnu uživatelů. Průzkumy z letošního roku hovoří až o 200 milionech aktivních uživatelů. Číslo má samozřejmě klesající tendenci, jelikož málokdo vydrží u systému o kterém ví, že nemá budoucnost. Ovšem v případě, že by se staří zaměstnanci Nokie rozhodli využít právě Symbian, měli by zcela jistě spousty zákazníků právě z řad těchto uživatelů. Dále by měli velký počet výborných aplikací, případně i rozběhlý Nokia obchod (zde si nejsem jistý zda bude Nokia obchod spadat pod MS také, jelikož MS by pravděpodobně obchod nechtěl prodat).

To vše ovšem nabízí i Android, který je momentálně ve světě velice oblíben. Je zde jedno velké "ALE". Android začíná být snadno napadnutelný, což se o Symbianu nedá říci. Navíc může být použit i u bezdotekových telefonů a to vše bez větších zásahů.

2) Konkurenční výhoda

Konkurence je dnes na mobilním trhu veliká a proto by mohl Symbian znamenat velkou výhodu. Pokud totiž nové modely od "uprchlíků" z Nokie nebudou dostatečně konkurence schopné a mít především hw vyspělé parametry, lehce se může stát, že zapadnou mezi ostatní modely. Operační systém by je tedy mohl odlišit a i v případě horších parametrů by si své uživatele našel, jelikož jak je známo, Symbian pro svůj chod nepotřebuje náročný hardware. Dnešní zákazník na to ovšem slyší, ačkoli je to povětšinou jen placebo efekt.

3) Zaběhlý systém

Experti a uživatelé se velice výjimečně shodují na tom, že poslední verze Symbianu byla opravdu povedená a mohla směle konkurovat všem současným hráčům na poli operačních systémů. Jediná vada byla trochu méně povedený webový prohlížeč. Pokud by se podařilo tento prohlížeč vylepšit, případně nahradit zcela jiným prohlížečem od vývojářů třetích stran, jednalo by se o plně funkční, bezproblémový systém se vším všudy. V ostatních ohledech by nebylo nutné zasahovat. Navíc existuje možnost spolupráce se šikovnými vývojáři a programátory, které Nokia dlouhodobě přehlížela. Tito lidé totiž vytvářeli a vytvářejí velice povedené upravené firmwary telefonů, které byly ve většině případů mnohem lepší, než oficiální verze systému. Takto by mohla firma vyslyšet požadavky uživatelů a upravit systém dle jejich požadavků. Díky tomu by se rychle stala velice oblíbená.

4) Mapy a výhoda celého systému

V případě, že by se Symbian přeci jen prodral opět na světlo světa, bylo by potřeba vyřešit základní otázku, kterou jsou mapy. Zatím není zcela jisté a neumím to odvodit ani od informací, které se objevily na různých serverech, zda MS nakonec získá i kompletní mapové služby. Pokud by je získal, bude největší výhoda Symbianu zcela smazána. Ačkoli jsou mapy zpřístupněny i ve WP a pro všechny další výrobce, stále je Nokia tím, kdo nejlépe ví "jak na ně".

5) Vlastnický problém

Problém může ovšem nastat v případě, že se zamyslíme nad tím co vše vlastně Microsoft kupuje. Ano, kupuje celou mobilní divizi, ovšem není jasné, zda touto koupí získá i Symbian a divizi, která se starala o jeho chod, jelikož podrobná smlouva není nikde k nahlédnutí. Pokud by se tak stalo, bylo by téměř nemožné získat finance na odkoupení Symbianu od MS, jelikož nově vzniklá firma nebude disponovat takovými prostředky a MS jak jej známe, by si řekl o pořádný balík peněz. Zde by mohl celý plán ztroskotat.

Více informací o samotné koupi Nokie Microsoftem se dozvíme během tohoto měsíce a snad nám zodpoví i některé z výše nastíněných otázek. Koupili byste si znovu mobilní telefon se Symbianem v jeho poslední verzi on nově vznikající firmy?

Aktualizace Belle Extra Buttons s novými funkcemi!

Povedená a velice populární aplikace Belle extra buttons se dočkala nové verze. Ta přináší několik vylepšení, které posouvají aplikaci z uživatelského hlediska opět o krok dále.

Eq widget: Pokročilý ekvalizér přímo na domovské obrazovce

Využijte hudební potenciál svého Symbianového telefonu na maximum díky aplikaci eq widget, pomocí které upravíte kvalitu reprodukované hudby dle vlastních preferencí.

qooSaver: Všechny důležité informace na zamknuté obrazovce

Zjednodušte si život díky aplikaci qooSaver, která vám dokáže zobrazit všechny důležité, ale i doplňkové informace přímo na zamknuté obrazovce jako spořič displeje.

Newkia- odpadlíci z Nokia zkusí telefon s Androidem

Thomas Zilliacus, bývalý CEO Asijské pobočky Nokia chce s dalšími odpadlíky založit firmu, která by zákazníkům přinesla telefon ,,Nokia" s Androidem.

Diskuse:

1–25 z 25
autor:Petr 7. 9. 2013 08:09 | link
nadpis:Škodaodpovědět
Symbianu je škoda. Systém šlape na slabším železe a je stabilní a rychlý. Jeho zašlapání do prachu dějin byla chyba. Nový mobil se symbianem si určitě koupím. Nainstaluju Operu a všechny problémy jsou vyřešeny. Otevřenější systém v mobilu neexistuje. Nikdo mě neomezuje, jakou budu mít vyzváněcí melodii a co mužu poslat přes modrozub. Fandím.
autor:Toman 31. 10. 2013 09:05 | link
nadpis:Re: Škodavýše | odpovědět
Přesně tohle mě napadlo, když jsem četl o nově vznikající firmě! Kdyby použili znovu Symbian, který Nokia vlastní, bylo by to prostě skvělé!!! Rozhodně bych neváhal! Nyní vznikají samá dotykopádla jedno jako druhé a systémy od sebe jen kopírují. Symbian podporuje i nedotykovky a je svým svobodným přístupem odlišný od konkurence. Budu doufat, že se třeba tohle vyplní!! Symbian4Ever
autor:Toman 31. 10. 2013 09:15 | link
nadpis:Re: Re: Škodavýše | odpovědět
A nebo Symbian znovu uvolnit jako opensource, on by se ho určitě někdo chytil!!! To je taky mé dlouhodobé přání.
autor:gotys 7. 9. 2013 08:12 | link
nadpis:blbostodpovědět
Blbost od A do Z. Všichni víme že to nešlapalo a ani N808 nešlape dodnes pořádně. WP je krásný, dnes docela funkční a pár funkcí přidají a je to značka ideál. Kolik já znám majitelů S3 , kteří ani neví o polovině funkcí jejich telefonů. Není to tedy o funkcích Androidu, nebo Symbianu viz Apple. Bude to o auře a tu vytváří kovová 925, nebo špičková 1020
autor:Jura 7. 9. 2013 10:47 | link
nadpis:Re: blbostvýše | odpovědět
Blbost od A do Z jsi napsal akorát ty. Právě Nokia 808 PV byla důkazem toho, že když se dá "silnější" HW, tak i Symbian pracuje naprosto svižně. A ta auta, ta mne dostala :-D
autor:gotys 7. 9. 2013 13:54 | link
nadpis:Re: Re: blbostvýše | odpovědět
808 ku ti zásekám během chvilky - bavíme se o systému, který má být konkurenceschopný. Auru sis vysvětlil špatně, to nemá s automobilem nic společného. Jde o to, jak dokáže telefon působit na své okolí. To umí perfektně iPhone a i bílá Lumia 925. Prijde mi že Nokia ztrácí i tři roky starým designem Lumie 800
autor:jeden z nas 7. 9. 2013 13:20 | link
nadpis:a co duvera.odpovědět
myslim ze by si symbian, ztracenou duveru, jen spatne ziskaval zpet, at uz vyvojare nebo uzivatele. Naskytnout se moznost pokracovani symbianu spise bych vyckaval nez bezhlave koupil.
autor:808 8. 9. 2013 09:22 | link
nadpis:Re: a co duvera.výše | odpovědět
Symbian byl,je a snad i bude top system
autor:jeden z nas 8. 9. 2013 18:58 | link
nadpis:Re: Re: a co duvera.výše | odpovědět
nepisu ze je symbian spatnej, osobne ho preferuji, ale kolik vyvojaru ukoncilo podporu svych aplikaci, ti budou vahat zda maji znovu sypat korunky do vyvoje a budou cekat jak poroste uzivatelska zakladna, na druhe strane bude se stejnou taktikou cekat uzivatel
autor:hodnypaja 7. 9. 2013 13:59 | link
nadpis:Symbianodpovědět
Já bych koupil hned a určitě nejsem sám. A už neporovnávejte WP co dostali Nokii do krachu s legendou.
autor:coubes 7. 9. 2013 16:17 | link
nadpis:a co Jolla?odpovědět
Proč se prostě neseberou a nespojí se s Jollou? Je to rozjetý vlak s potenciálem, tak proč na platformě jedné zmizelé značky, tvořit další dvě? Symbian dnes nemá žádnou přidanou hodnotu, naopak pokračovat v meegu má dle mě slibnější potenciál se vyčlenit. A název "NEWKIA" je jak vietnamská kopie, to je peklo.
autor:Milan 7. 9. 2013 19:05 | link
nadpis:Symbianodpovědět
Já bych řekl, že Symbian stále zůstává ve vlastnictví Nokie. Nějaká vývojová jednotka přece v Nokii zůstala a je možné že zrovna ta co se podílela na vývoji symbianu a meega. Pod MS spadá pouze vývoj HW a designu.
autor:scotch11 7. 9. 2013 19:52 | link
nadpis:jollaodpovědět
Podle mě by bylo nej, kdyby všichni pozůstalí z Nokie spojily síly,invenci a prostřeky k rozběhu meega a founy nesly značku Jolla. Patvary Nokia by byly jen ke škodě. N9 jsem nikdy delší čas nezkoušel, ale v otevřenosti je jistě nejblíž k Symbianu a určitě většina symbian fans by automaticky přešlo k jolle. A wp by skončilo tam kam stejně směřuje, do kopru.
autor:Jirka 8. 9. 2013 10:17 | link
nadpis:Symbianodpovědět
Ano rozhodne koupil,byl a je to jeden z nejlepsich systemu.Jirka
autor:Nokia for Ever 8. 9. 2013 20:11 | link
nadpis:No ještě Symbianu trochu...!odpovědět
Nokie pro mě osobně byla vždycky srdeční záležitost a tak asi jako každýho mě prodej mrzí. Bylo by fajn (dost možná Sci-Fi) kdyby časem Nokie ohlásila návrat do mobilní branže a přišla s něčím zajímavým...
...hlavně ale, už nikdy Symbian!
autor:fiakorr 9. 9. 2013 00:05 | link
nadpis:Nedajme sa !odpovědět
Riesenie je uplne jednoduche.
Treba vyvolat obroske demonstracie aprotesty v Europe proti pohlteniu Europskej firmy americkymi zmrdami ! Treba tlak na Europske komisie a proti monopolne urady aby definitivnemu prechodu zabranili !!
autor:Jan Šimek 9. 9. 2013 07:04 | link
nadpis:Re: Nedajme sa !výše | odpovědět
no já myslím, že by to stejně již nepomohlo
autor:Milan 9. 9. 2013 12:38 | link
nadpis:Re: Nedajme sa !výše | odpovědět
Chceš aby lidé vyšli do ulic s transparenty "Neberte nám Nokii"? :D Byli bychom akorát tak pro smích. Tohle spojení je více než logické, logické ale není, že tím končí i značka Nokia! Microsoft se osočuje že mu Nokia nechce dávat licence na značku Nokia, ale jak už dobře MS známe, všechno pohltí dá tomu trapnej název a nikdo si toho v regálech ani nevšimne! Jediný štěstí, že se to bude jmenovat alespoň Lumia.
Poslední zprávy hovoří, že Nokia se zavázala, že nebude do roku 2016 produkovat žádný smartphone, takže se MS takto pojistil aby nevznikla žádná nokia s Jollou, Meegem, Symbianem nebo chceteli Androidem... V roce 2016 už mnoho běžných lidí nebude ani vědět, že nějaký mobily Nokia existovaly, takže už nebude mít výhodu silné značky.
autor:hodnypaja 9. 9. 2013 18:16 | link
nadpis:MatKalodpovědět
A co se stalo s guru MatKalem? Trefil ho šlak myokardu nebo už sedí taky v Redmontu?
autor:jeden z nás 9. 9. 2013 18:42 | link
nadpis:Re: MatKalvýše | odpovědět
přebírá v Redmontonu funkci šéfa vývoje aplikací pro skvělý WP.
autor:autem 8. 11. 2013 00:45 | link
nadpis:symbian, vrať semi ;)odpovědět
Jsem tří tydenní uživatel lumie 920, a rád bych se vratil k stařičké Nokii x6 s mini operou to byl ideální telefon co umě na webu co wp8 neumí a prý umět nebude. A po nainstalovaní app stop byl tel svižný a nezasekaný.....jen problém byl, že po mnoha letech sponojeného užívání se nemilým zacházením rozpadal. To 920 po tydnu užívání ma horší displej než x6!!!!!!
Bude li symbian zpět, jdu do něho a wp newer!!!!!
autor:rudolf ilek uzivatl a testvatel 26. 3. 2014 06:23 | link
nadpis:vzhuru do bezvedomi androjida aneb jak s androjidem tancitodpovědět
kze ste dobri drzim palce cau
autor:Montell 23. 9. 2014 18:27 | link
nadpis:Symbianodpovědět
Ahojte, viem ze mi tu bude vela ludi oponovat ale asi nikto ma nepresvedci o tom ze na svoju dobu bol symbian velmi vyspelym systemom, jasne ze mal svoje muchy ale neviem ktory system mal skor multitasking a ktory system nema muchy... Dalsia vec su mapy, ja som s nimi v zivote nemal problem a presnost mozem porovnat len s navigacou v audi s8 ktora je tiez velmi presna, teraz hovorim o Nokii N8-00... Aj co sa tyka fotaku tak v dobe kedy vysla na trh tak iphone mal len fotak bez blesku a fotky z neho boli v porovnani s N8 ako format vga, nehovoriac o tom ze v noci sa s iphone fotit nedalo. N8-00 nepotrebuje kable ani bluetooth nato aby hralo v radiu :-) Da sa dokonca pouzit aj ako Wifi modem, problemy s prehliadacom vyriesi asi len opera mobile ktoru som mal v kazdej Nokii, moj prvy symbian bola 7650tka... Co sa tyka Windowsu tak ten patri do pc a nie pre mobilnu platformu, kazdy ma robit to v com je najlepsi a myslim si ze v predaji kusov ich android ani apple ani windows nedobehol doteraz... Cele to halo okolo Nokie bolo myslim si cielene lebo google vedelo ze symbian je pre android jedinym superom a to bolo dovodom preco tam bol infiltrovany ten windowsak Elop ktory nakoniec z Nokie odisiel ked definitivne padol symbian a s nim aj Nokia, neverim ze ludi budu bavit donekonecna iphony pretoze dojde doba kedy uz nicim neohuria, mna neohurili nikdy, nechcel by som to ani zadarmo, taktiez windows phone ani 8 nebol pre windows krokom vpred lebo w8 je proste otravny s tym metrom na pc, myslim ze aj v buducnosti najde uplatnenie len pri tabletoch, zato w7 im vysiel pre pc perfektne... Ale myslim ze celkovo wm zaostaval vzdy... Co sa tyka MeeGo tak ako uz niekto spominal tak tito vyvojari zalozili Jolla, drzim im palce lebo som nikdy neveril ze MeeGo ma buducnost co o Symbiane som nikdy nepochyboval... Stale mam dve N8-00 a myslim ze v blizkej buducnosti ich nenahradim androidom aj ked android pouzivam na tablete tak to prostredie symbianu sa mi pacilo vzdy viac a bolo lahsie ovladatelne ako android a to sa tyka aj multitaskingu... Verim v reinkarnaciu Symbianu, to je jedina alternativa ktora by Nokiu zachranila nakolko je evidentne ze google ovlada mobilny trh na cisto...
autor:Technical Rule 17. 10. 2014 15:03 | link
nadpis:FuAndrodpovědět
Určite by měl symbian zustat,funkcnost a kvalita ma svoje opodstatneni.. Android je nejhorsi co sem zatim mel,je skoda ze je uplne vsude ale vsichni kupuji jak slepy no :D
autor:RIVL 25. 11. 2014 13:25 | link
nadpis:Kvalita se rozhoduje.odpovědět
Vzhledem k tomu, že mám E61 od roku 2006 bez jediné chybky a vzhledem k tomu, že zakoupená Lumia 1520 po 3 dnech provozu klekla (závada systémové desky) bych do toho rozhodně šel.
1–25 z 25
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

libca

Jako každý z našeho týmu jsem velký fanda do mobilních telefonů, zvláště pak značky Nokia. Pokud bych si měl vybrat nejoblíbenější téma k článku, tak to budou jednoznačně novinky a uniklé informace. Nerad píši recenze o aplikacích. Mimo psaní článků mě můžete vidět i na našem fóru pod přezdívkou libca.

Zobrazit diskuzi