Změna Product Code u Symbianu - odstranit firmware operátora? Není problém!

Změna Product Code u Symbianu - odstranit firmware operátora? Není problém!

Je přirozené, že spousta lidí využije nabídky svého operátora na zvýhodněný telefon. Někteří operátoři ale upravují menu telefonu pro snazší využívání služeb. Jediný způsob jak docílit univerzálního prostředí telefonu je nebrandovaný firmware. Nokia se takovému přehrání PC ve svých servisech nebrání.

2.1.2012, Petr Gottvald

Nokia se nebrání změně Product Code v servisech Nokia Care

Pro chytré telefony s operačním systémem Symbian vychází v poslední době často a pravidelně aktualizace. Tyto úpravy obvykle přinášejí vyšší stabilitu, nové funkce, vylepšují kvalitu fotografií, prodloužení výdrže baterie a mnoho dalších zlepšení. Ne vždy jsou tyto aktualizace dostupné ihned i pro telefony prodávané u operátorů.

Je přirozené, že mnoho lidí využije jednou za čas nabídku svého operátora na zvýhodněný telefon a pořídí si ho za výrazně nižší částku při podpisu nové smlouvy. Tyto telefony mají často upraveno celé prostředí na míru operátora. To je samozřejmě vhodné, pokud jste zákazníkem takového operátora a chcete využívat jeho služeb.

Jako problém se může takto upravený přístroj projevit při přechodu k jinému operátorovi. V případě telefonu od T-mobile máte například neodstranitelné odkazy na T-Zones, Vodafone upravuje firmware s přístupem na portál Live. Mnozí uživatelé si stěžují na delší dobu pro získání nového firmware než u telefonů z volného prodeje. Firmware operátorů totiž právě díky úpravám přicházejí většinou výrazně později.

Mnoho zákazníků proto navštíví servis s požadavkem na záruční přehrání FW s ohledem na problémy při používání jiného operátora, případně právě pro nedostupnost nejnovějších aktualizací pro jejich model. Servis to však nemůže uznat jako záruční problém. Jestliže přístroj bezchybně funguje, je změna možná pouze za úhradu. Provádí se pomocí úpravy tzv. Product Code, který určuje verzi firmware v přístroji. Po této úpravě lze kdykoli později přehrávat firmware doma standardní cestou přes počítač nebo pomocí FOTA.

Změna Product Code na servisních místech Nokia Care neovlivňuje záruku.

Tento krok ovšem znamená ztrátu dat, je tedy bezpodmínečně nutná jejich záloha. Nezálohujte nastavení, pouze uživatelské soubory jako kontakty, kalendář a zprávy. Pokud obnovíte ze zálohy vše včetně nastavení, může dojít ke kolizi mezi původní operátorskou a nově nahranou verzí.

Změnu můžete požadovat ve všech autorizovaných střediscích Nokia a také ve značkových prodejnách označených tímto logem. Pro příklad uvedeme, že změna Product Code stojí ve značkové prodejně Brno Olympia 600.-Kč.

Diskuse:

24–79 z 79
autor:Jarda 21. 2. 2011 19:46 | link
nadpis:customizaceodpovědět
Customizovaný telefon je fakt na prd.Měl jsem SE C702 od O2 a byl strašně pomalej.Ke všemu měl operátor zaplacené asi jenom první dvě aktualizace.Takže asi těch šest dalších,které telefon rapidně zrychlovali nebylo pro můj telefon k dispozici.Naštěstí byl na netu ke stažení soft na odsranění této neduhy.Už bych takový telefon nechtěl a je dobře,že nokia něco takového nabízí.
autor:Roman 22. 2. 2011 17:22 | link
nadpis:Tak jsem jim tam psal,jestli j...výše | odpovědět
Tak jsem jim tam psal,jestli je možné změnit PC na cz abych měl po aktualizaci pořád češtinu u N8 kterou mám koupenou v Německu a napsali mi tohle.Celkem ten konec nechápu. :-)

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, product code vám můžeme změnit, cena tohoto zákroku je 600kč,
když by jste to chtěl na počkání tak je tam ještě expresní příplatek
300kč. Nemůžeme vám ale slíbit, že po změně PK budete moct dělat
aktualizace.

Petr Růžička
Servisní technik Nokia Care Point
Nokia Store Brno
autor:Danny 22. 2. 2011 17:33 | link
nadpis:Tak to vypadá že opravdu jevýše | odpovědět
Tak to vypadá že opravdu ještě netuší jestli půjde změnit P.C. u S3 ( viz. odpověď výše - Petr Gottvald : Do konce týdne budu vědět jak je to s fyzickou změnou Pr.C. ) .
Pokud tedy PC zmenit nepůjde , nahrají ti CZ FW natvdo a v případě aktualizace bys o tu CZ zas přišel .
autor:Jan Garaj 22. 2. 2011 17:48 | link
nadpis:S tvrzením, že o český jaz...výše | odpovědět
S tvrzením, že o český jazyk přijde nesouhlasim. Pokud natvrdo nahrají český FW pro naší zemi bude mít FW stále v CZ...
autor:Danny 22. 2. 2011 18:40 | link
nadpis:Tak to zřejmě nechápeš fun...výše | odpovědět
Tak to zřejmě nechápeš funkci Product Code - ten určuje pro jakou lokalitu ( zemi ) je telefon určen . A pokud máš tel s PC pro DE , tak při pokusu o aktualizaci si v první řadě aktualizační App ověří PC telefonu a pak podle toho stáhne verzi FW . A pokud máš DE PC , tak samozřejmě stáhne DE FW .
Proto taky autorizovaný servis uvádí že je možné že nebude moct aktualizovat FW - pokud se jim nepodaří změnit PC , protože aktualizací by se tel vrátil k původní jazykové sadě .
Netýká se to tedy , menších aktualizací , které upravují nebo přidávají nějaký doplňkový App , ale určitě se to týká každé větší aktualizace , která zahrnuje i zásach do lokalizace .
autor:Jan Garaj 22. 2. 2011 22:09 | link
nadpis:Já to chápu naprosto přesnvýše | odpovědět
Já to chápu naprosto přesně ,jen nechápu tvoji odpověď. Pokud servis PC změní nikdy nestáhne "DE" verzi. Pokud ho nezmění je jasné, že aktualizace FW budou pro DE. Nikdy se to nemění na půl,...

Ale pochop když mu tam nahrajou natvrdo FW tak se automatický změní i PC. Zřejmě nechápeš plně problamatiku PC.
autor:cyber 22. 2. 2011 23:14 | link
nadpis:tak to bych si dovlolil velmi ...výše | odpovědět
tak to bych si dovlolil velmi nesouhlasit a doporucuju si neco o problematice si zjistit :) Pokud se natvrdo flashne fw z jineho s jinym PC, tak se PC opravdu v telefonu nezmeni. U starejch telefonu se normalne dalo PC zmenit v poho, u S3 zatim nikdo nevi jak a je domenka, ze je v paleno do HW natvrdo.
Takze existujou dva stavy:
1) Zmeni se PC a tim padem neni problem, aby telefon stahnul jiny FW nez pro ktery byl puvodne prodavan (i pres ovi suite)

2) Natvrdo se flashne FW (bez zmeny PC) s jinym PC a pote bude cestina i v telefonu, ve kterem puvodne nebyla, ale PC zustava stejne a tim padem, pokud problehne prehrani FW pres ovi suite, zpet se nahraje FW pro puvodni PC, ktere je porad ulozeno v telefonu, coz se da jednoduse overit #*0000* (aspon teda u S3)
autor:Danny 23. 2. 2011 02:20 | link
nadpis:Přesně jak píše cyber . D...výše | odpovědět
Přesně jak píše cyber .
Do tel se nechá nahrát JAKÝKOLI FW ( co se týká lokalizací či brandů ) , ale tím se nezmění PC telefonu ! A pokud pak použiješ ofic update třeba přes Ovi , tak se stáhne FW podle PC telefonu a ten se vrátí k původnímu brandu/lokazaci !

Osobně mám N8 t-mob PC : 059D487 , přez P****x ( autocenzura netřeba můj post opět mazat ... ) jsem nahrál nový PR 1.1 FW bez brandu ( pro PC : 0599823 euro3 ) a v tem mám STÁLE PC T-mob brand 059D487 a pokud bych později aktualizoval na PR 2.0 přez Ovi vrátí se mi zpět T-mob brand ( až tedy PR. 2.0 pro T-mob vyjde , což bude zas tak z 2-3měs spožděním ) ....
autor:Danny 23. 2. 2011 02:23 | link
nadpis:pro Jan Garaj : Ještě bych ...výše | odpovědět
pro Jan Garaj :
Ještě bych mohl udělat nejaké screeny verze FW a PC z mého tel. jestli by ti to pomohlo s pochopením , ale dál už fakt nevím ...
autor:Danny 23. 2. 2011 02:44 | link
nadpis:Abych to ještě nakonec shrnu...výše | odpovědět
Abych to ještě nakonec shrnul ( fakt už poslední můj post v tomto tématu ) :
-PC u nových S3 Nokií ZATÍM změnit nejde
-evidentně ani autorizováný servis , v souvislosti s novou službou : Změna Product Code u Symbianu , zatím neví jestli u S3 telefonů jim to půjde .
viz. výše odpověď od Petr Gottvald , nebo záludná odpověd Servisního technika ohledně aktualizací
-pokud PC změnit nepůjde a jen vám nahrají jiný ( brand/lokalizace ) FW , tak ofic update VŽDY vrátí tel k původnímu brandu/lokalizaci

Porostě nahráním jiného FW se NEMĚNÍ ProductCode telefonu !
autor:Onur 14. 1. 2012 18:22 | link
nadpis:Re: Přesně jak píše cyber .D...výše | odpovědět
moment - jak jsi na N8 mohl přes bájného ptáka změnit product code? - to na posledních nokií se symbianem 3 nejde
autor:polio 12. 2. 2012 17:27 | link
nadpis:Re: Re: Přesně jak píše cyber .D...výše | odpovědět
Já před novou aktualizací na belle zjistil že mám zamaskovanou polku pro Orange podle kodu produktu.Řešeni bylo jednoduche flash sice nevyšel na poprve ale ted funguje ovi zobrazoje že telefon je aktualní a další aktualizace nově nokia OS na mojí n8 ještě dlouho nebo vůbec nepřijde takže tuhle problematiku budu řešit aš přijde
autor:Jarda 22. 2. 2011 18:56 | link
nadpis:Tak jsem jim tam psal,jestli j...výše | odpovědět
Hlavně,že si nezaponou naúčtovat 300Kč za expres.Jak typické pro servisy nokia.Ale když pak u vyměny displeye špatně zacvaknou konektor a display po hodině přestane jít,tak už to v reklamačním řízení expres nedělaj a nacvakávaj ten konektor klidně tejden i když je to práce max.na 5 min.A podobně to bude i s tou změnou kodu.Vemou si od tebe 900Kč a nepůjdou aktualizace.V tom případě nevidím důvod proč to dělat.Takovou službu nemá ani nabízet.A ještě nejlepší je když u telefonu s klávesnicí QWERTY nahrajou soft QWERTZ apd.V Praze v Cell netu jsem už zažil ledacos.Ale hlavně že nazapomenou nikdy na ten příplatek za expres.Při výměně displaye vyměněj kryt telefonu protože se jim zdál ošuntělý.Při záruční opravě microfonu napíšou do protokolu,že vyměnili display a kryt a ty při tom zůstanou původní a ty nové se podějou bůh ví kam.Jenom si dej pozor ať ti z N8 neudělaj 5110.
autor:cyber 22. 2. 2011 23:16 | link
nadpis:njn, kdo nekrade neprezije :D...výše | odpovědět
njn, kdo nekrade neprezije :D
autor:Arnost 22. 2. 2011 19:17 | link
nadpis:Proč mizí příspěvky?odpovědět
Možná se pletu, ale zdá se mi, že spousta příspěvků zmizela. Byl k tomu nějaký důvod?
autor:Toman 22. 2. 2011 23:44 | link
nadpis:Ano, i můj příspěvek zmize...odpovědět
Ano, i můj příspěvek zmizel. Bohužel jsem stejně zatím se změěnou PC na C6-01 neuspěl, zkoušel jsem dva softy. Zatím to pravděpodobně nejde.
autor:lambados 24. 2. 2011 23:38 | link
nadpis:starsi zalezitostodpovědět
staci dva programy a zmenim si operatora sam... jeden co mi flashne telefon a druhy ktery mi stahne ze serveru firmware podle operatora na dany rm telefon. stahne vsechny 3 a da na vyber, dokonce lze nainstalovat i starsi verzi firmvare do telefonu, jen kdbych si pamatoval jak se to jmenuje... :D rikam uz je to starsi zalezitost to jsem mel jeste e51 muze byt 2 roky zpet...
autor:pavel 11. 3. 2011 17:00 | link
nadpis:Brandodpovědět
Dobrý den, mohl bych se zeptat jestli by mi přehráli Product Code, když mi na nokii e72 nejde nejnovější firmware, ale ty předchozí šly.Mám totiž mobil od Vodafonu. Díkyza odpověď.
autor:Swing 4. 4. 2011 22:46 | link
nadpis:N8 a změna product codu ...odpovědět
Dobrý den,

na základě výše uvedeného článku jsem poptal autorizované servisy Nokie v Praze. Chtěl jsem z brandované N8 (T-Mobile) udělat nebrandovanou N8, ale tak, aby změna PC byla trvalá - když si po zásahu servisu přes Ovi Suite stáhnu aktualizaci firmwaru, tak aby se mi stáhla verze určená pro nebrandovaný model.

Dostal jsem tyto odpovědi:
- prodejna Nokie v nakupním centru Flóra - trvalá změna PC není možná, po aktualizaci přes Ovi se vám stáhne opět verze pro T-Mobile,
- servis Cellnet - stená odpověď jako nokia na Flóře,
- Mobil ASK - trvalá změna PC není problém, uděláme na počkání - přišlo mi divné, že jeden servis to umí a dva ne, tak jsem se zeptal v ASK ještě jednou a ujišťovali mne, že to je opravdu trvalá změna a že se mi budou stahovat už jen verze pro nebrandovaný telefon.

Povedlo se Vám už někomu odbrandovat N8? Nerad bych se totiž pak v ASK hádal, že se mi po aktualizaci opět stáhla verze určená pro T-mobile ... :)
autor:prokca 18. 5. 2011 09:57 | link
nadpis:Zdravím Na změnu PC jsem se...odpovědět
Zdravím
Na změnu PC jsem se ptal ve značkovém servisu v Ústí nad Labem.Odpověď byla stručná.PC nelze měnit
autor:JosoJ 29. 5. 2011 00:06 | link
nadpis:Změna PCvýše | odpovědět
To bylo v Globusu u Nokia Care?
autor:peter 17. 6. 2011 16:57 | link
nadpis:5300nokiaodpovědět
potrebuji co nejdtiv potrebuji restartovat softver!dekuji za pochopeni peter
autor:Standa 14. 7. 2011 12:20 | link
nadpis:Dotazodpovědět
Zakoupil jsem si tel.Nokia X2-00 a veškeré údaje na displeji jsou v angličtině,jak můžu aktivovat češtinu?V návodu to není.
autor:Achajka 13. 8. 2011 12:54 | link
nadpis:češtinaodpovědět
Zdravím, nešli mi psát sms, a na nokia lince poradili přehrát software, ikdyž jsem nahlásila že mám tzv šedivce. samozřejmě ani slovo o zmizení jazyka českého. Tak ted osvěžuju školní angličtinu... a ptám se jestli byl ten technik/ poradce zlomyslný či ne. Ale je fakt že ted problém se psaním sms nemám....
autor:ifcza 15. 8. 2011 22:20 | link
nadpis:češtinaodpovědět
můžete mi někdo,pls,poradit.koupila jsem si c6-00,čeština i všechno ostatní klapalo do chvíle(písmena Y a Z na místech, kde jsme na ně my,Češi,zvyklí),než jsem si stáhla,asi ne moc chytře:),na ovi aktualizaci telefonu.získala jsem sice navíc smajlíky,což mě mile překvapilo,což mě ovšem nemile překvapilo, bylo,že mě jaksi opustila čeština.sice to není žádná těžká angličtina,ale co si budeme povídat,tak ta čeština byla přece jenom trochu pohodlnější..
dá se tam nějak narvat zpátky?předem díky za odpovědi..
autor:Míra 17. 8. 2011 15:57 | link
nadpis:PR 2.0odpovědět
Již se objevuje Anna ve verzi 22.14 na oficiálních místech,EURO3 zatím k dispozici není,ale osobně musím říct k výše psanému že product code nejde změnit v žádném programu který to doposud nabízel. Annu mám v C7 již nějakou dobu a po flashi se PC pro VF-CZ nezměnil i když celý balík s firmwarem měl PC pro TMO-US. Takže mám mobil ve verzi 020.037,v angličtině,nebrandovaný,ale product code zůstal VF-CZ. To mi samozřejmě vadí protože jsem mobil kupoval za nedotovanou cenu a kvůli logu Vodafonu a jeho Live přece nebudu na oficiální release Anny čekat ještě minimálně dva měsíce stejně jako mi nepřipadá fér si za změnu PC ještě muset zaplatit když jediný rozdíl byl ten,že jsem ji nekoupil někde v e-shopu ale v kamenný prodejně operátora za stejnou nebo možná i vyšší cenu. Takhle stačí že už mobil prošel servisem pro vadu základní desky a má vadné zobrazení gradientu. Nokia je zadarmo drahá fakt. :/
autor:petra 18. 9. 2011 00:50 | link
nadpis:mam nokii 5800 xpress music a ...odpovědět
mam nokii 5800 xpress music a mam ji v anglictine jak ji mam dat do cestiny.
autor:Silvie 16. 10. 2011 18:35 | link
nadpis:šedý dovozodpovědět
Zdravím chtěla bych se zeptat jak je možné zjistit, že mám mobil z šedého dovozu, když nemám originální krabici a mobil dávno po záruce. Chci udělat aktual.soft. ale nechci přijít o češtinu.
autor:Martin 23. 10. 2011 20:17 | link
nadpis:N8 odpovědět
Zdravím chci se zeptat jde změnit product code N8 mám šedivce a nechci přijít o češtinu.V Brně v Olympii u Nokie říkala paní že,to dělají za 1000 kč ale vydrží to jenom do první aktualizace.
autor:cyber 2. 1. 2012 11:49 | link
nadpis:..!..odpovědět
vy uz tady jdete dobre do haje :x To by me zajimalo jak to v servisu delaji, kdyz to nejde :x to ze prehraji fw to neni to same jako zmena PC a jinak slusna reklama :x
autor:n 2. 1. 2012 15:55 | link
nadpis:nodpovědět
"Pro chytré telefony s operačním systémem Symbian vychází v poslední době často a pravidelně aktualizace."
!!!Musím se smát!!!
Často a pravidelně?
Pravidelně oddalují jako Anna tak i Bella. Kdypak byl první termín? A kdy druhý a třetí a a a .........
Pořád mi nejde na N8 protokol dat.přenosů a aktualizace kde nic tu nic!
A E51 tam už jsem to vzdal, tam už nic asi nebude.
autor:cyber 3. 1. 2012 21:13 | link
nadpis:Re: nvýše | odpovědět
uprime u belle nikdy nebyl dan oficialni termin vydani :) a az nedavno bylo receno q1 2012, takze nevim co mate za problem :)
autor:n 4. 1. 2012 22:36 | link
nadpis:Re: Re: nvýše | odpovědět
Problém jsem zmiňoval
"Pořád mi nejde na N8 protokol dat.přenosů" :(
autor:n 6. 1. 2012 12:57 | link
nadpis:Re: Re: Re: nvýše | odpovědět
A to mi fungoval!!
Přestal fungovat až nástupem Anny!!
autor:Tomáš 2. 1. 2012 20:00 | link
nadpis:Nemáte pravdu.odpovědět
Nemáte pravdu. Při zakoupení telefonu od operátora je výhradně operátor zodpovědný za záruku, bez ohledu na originální záruku od Nokie. Tedy se klidně může stát, že nově zakoupený telefon je již u nokie dávno po záruce, avšak operátor je stále povinen poskytnout 2 letou záruku, přičemž může podle svých vlastních reklamačních podmínek klidně odmítnout reklamaci právě z důvodu debrandovania telefonu.
24–79 z 79
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

Gotys

Bydlím ve Vyškově na Moravě a jsem redaktorem myNokia (dříve S60.cz) již od roku 2007. Podílel jsem se na rozjezdu 5800.cz a obvykle testuji novinky, jako bylo uvedení 5th, Maemo, Meego a nyní se věnuji Windows Phone.

Zobrazit diskuzi