Šokující událost: Microsoft odkoupí mobilní divizi Nokia (2x aktualizováno)

Šokující událost: Microsoft odkoupí mobilní divizi Nokia (2x aktualizováno)

Nokia a Microsoft dnes potvrdili odkoupení mobilní divize Nokia. Navigační služby HERE a výstavba sítí zůstává ve Finsku. Přečtete si za jakou cenu, a co se stane se zbytkem Nokia.

3.9.2013, Jan Šimek

Microsoft dnes ráno oznámil odkoupení mobilní divize Nokia za 3,79 miliardy EUR. Ovšem to neznamená, že by tato značka měla zaniknout, nadále se bude věnovat navigaci a výstavbě mobilních sítí. Nokia nadále bude držet také veškeré patenty, které bude licencovat po dobu čtyř let za 1,65 miliardy EUR. Nové telefony vyvíjené pod Microsoftem ponesou dál označení Nokia Lumia a Nokia Asha. Microsoft si jméno Nokia licencoval na 10 let.
Společně s mobilní divizí odejde zpět do Microsoftu Stephen Elop, který se bude ucházet o post CEO Microsoft.
Nového ředitele Nokia vybere Risto Siilasmaa. 
Pro zákazníky by se vlastně nemělo nic měnit. Stále budou kupovat Nokia Lumia nebo Nokia Asha, které by se měly ještě více přiblížit chytrým telefonům. Zajímavostí je, že akcie Nokia stouply o 76 procent.

CO BUDE DÁL S NOKIA?

Nokia se díky penězům, které dostala od Microsoftu, může zotavit a začít se věnovat novému odvětví. Nejspíše se zaměří na mapové podklady a vývoj mobilních sítí LTE, v kontextu oznámení dává smysl také nedávné vykoupení podílu ze společného podniku Nokia Siemens Network.

Microsoft chce ve Finsku vybudovat obří datové centrum, které by Nokia spravovala. Po internetu kolují i konspirační teorie, že se Nokia takto zbavila prodělečné divize a nebo, že představí telefon s Androidem. Akvizici musí ještě potvrdit EU, která má z Nokia díky daním celkem vysoké příjmy.

AKTUALIZACE:

NOKIA 515- ROZLOUČENÍ S TELEFONY NOKIA

Na webu kolují informace o novém důvodu představení nedotykového kovového telefonu Nokia 115. Tento telefon má prý vzpomenout na špičkové nedotykové telefony, vyrobené z luxusních materiálů, se skvělými funkcemi atd.

Podle serveru TheVerge to vypadá, že u smartphonů s WP se nakonec nedočkáme brandu Nokia, nýbrž pouze Lumia. Název Nokia bude moct Microsoft používat pouze u levnách telefonů bez přídomku Asha. Ovšem vypadá to, že se tak stane až v době, kdy už nebudou žádné telefony vyvíjené ještě ve Finsku, jelikož by se musela měnit Krabice a značka telefonu. Jak to ovšem dopadne se nejspíš dovíme až na prezentaci Nokia Lumia 1520.

JAK TO BUDE S MAPAMI?

Jak jset si už přečetli, ve Finsku zůstanou tři divize- HERE mapy, NSN a třetí divize zabývající se sepciálními materiály a výzkumem. Mapy by měla Nokia do WP dodávat i nadále, jen by to už nebylo pro Microsoft nebylo zadarmo. Zaplatil si licencování mapových podkladů na 4 roky. Co bude dál? Uvidíme.

2. AKTUALIZACE:

MICROSOFT VYTVOŘÍ SPECIÁLNÍ DIVIZI PRO TELEFONY LUMIA A ASHA

Na tiskové konferenci toho moc nového nezaznělo. Microsoft se zavázal, že nové telefony budou vyráběné a vyvíjené se stejnou pečlivostí jako v Nokii. Divize mobilních zařízení by měla mít i samostatné prezentace. Zajímavé je, že tyto telefony budou mít pořád přidanou hodnotu. Micorosoft a Nokia  mluvili i o prozatimním pokračování speciálních aktualizací Lumia xxxx. Jak to bude s názvem Nokia se zatím stoprocentně neví. Po webu kolují všemožné scénáře, takže se budemem muset nechat překvapit.

 

Nokia potvrdila 808 Pure View jako poslední telefon se Symbianem

Nokia dnes potvrdila, co už všichni dlouho tušíme, model 808 Pure View je posledním telefonem se Symbian Belle.

Jak probíhala jednání o odkoupení mobilní divize???

Většina fanoušků Nokie vidí Stephena Elopa jako trojského koně Microsoftu. Server AllthingsD zveřejnil některé informace z průběhu jednání o akvizici. Přečtěte si nejzajímavější okamžiky.

Jak se budou jmenovat další telefony vyvíjené Microsoftem???

Po včerejším oznámení, že Microsoft odkoupí mobilní divizi Nokia, začali všichni spekulovat, jak se budou jmenovat nové telefony. V tomto článku si objasníme nejen tuto otázku.

Sbohem Nokia! Všechny informace o dnešním dokončení převzetí Microsoftem

Microsoft dnes definitivně pohltil finskou mobilní divizi, pojmenoval ji Microsoft Mobile. Co to znamená pro telefony značky Nokia?

Spekulace - Microsoft koupil Nokia kvůli Androidu

Nedlouho po oznámení akvizice Microsoftu začaly internetem kolovat informace o jejích pravých důvodech. Nokia prý měla záložní plán a aktivně testovala Android v Lumia telefonech.

Diskuse:

1–21 z 21
autor:gerom84 3. 9. 2013 14:36 | link
nadpis:dalo se to čekatodpovědět
Tak Elop splnil ukol... škoda Nokie :(
autor:Teo 3. 9. 2013 19:18 | link
nadpis:Re: dalo se to čekatvýše | odpovědět
třeba dostane za odměnu CEO Microsoftu jak se spekuluje
autor:meki 3. 9. 2013 15:41 | link
nadpis:čas vše ukážeodpovědět
je to škoda no, ale uvidíme co bude. Taky jsem nebyl nadšený, když přišel wp a teď mi vyhovuje, už semi nehce přenastavovat celý telefon, takhlens má vše svůj řád. Ale pokud microsoft bude dělat obyčejné placky, nebo se udělá jeden styl, jako teď lumie a pojede se furt do kola, tak budu hodně uvažovat o Sony telefonech. Ten se mi, po n9 stylu, zalíbil nejvíc.
autor:... 3. 9. 2013 17:18 | link
nadpis:patentyodpovědět
Hello,mňa by zaujímalo ako je to s patentami. Nokia prodala patenty alebo je ''pujčila za poplatek '' ??
autor:Jan Šimek 3. 9. 2013 18:13 | link
nadpis:Re: patentyvýše | odpovědět
nakonec microsoft koupil pouze designové patenty a spekuluje se i o patentech na fotoaparáty. Zbytek si Microsoft licencoval za poplatek
autor:... 3. 9. 2013 19:42 | link
nadpis:Re: Re: patentyvýše | odpovědět
Tak to je Katastrofa , Apple sa stane s 1 telefonem / rok 2.nejvetším vyrobcem telefónu -_-? Ty dizainy ..... škoda nó byť dizainérmi dám hneď výpoveď ako sa to uskutoční . A to snáď nie na foťáky nech Nokia patenty nahá, krásneby sa dali využiť v budúcnosti , takú zrkadlovku Nokia by som si kúpil :3
autor:... 3. 9. 2013 22:36 | link
nadpis:Re: Re: patentyvýše | odpovědět
Á ešte 1 dotaz , ako to bude vlastne s oslovením Nokia ? všade sa píše inak. ďakujem
autor:Jan Šimek 4. 9. 2013 06:30 | link
nadpis:Re: Re: Re: patentyvýše | odpovědět
to je práv ta obří spekuace, vypadá to, nokia nebude už u Smartphonů, ale pouze u levných telefonů bez asha v názvu. Vše se dozvíme až na nějaké prezentaci nového produktu (nejspíše ----- lumia 1520
autor:Libor Žuffa 4. 9. 2013 17:10 | link
nadpis:Re: Re: Re: patentyvýše | odpovědět
Mělo by to být takto. Nokia jako firma zůstává a podrží si svou značku. To by mělo znamenat, že nové telefony, které přijdou příští rok po konečném podpisu smluv se budou jmenovat jinak.
autor:pyler 4. 9. 2013 18:29 | link
nadpis:Re: Re: patentyvýše | odpovědět
Pureview team sa presuva do MSFT a aj so vsetkymi patentami okolo imaging.

Sef dizajnu Nokie (Marko Ahtasaari) konci v Nokii v novembri.
autor:Libor Žuffa 3. 9. 2013 18:49 | link
nadpis:A je to tady...odpovědět
Nechci nic říkat, ale všichni, kteří mi doteď neveřili jen kroutí hlavami. Psal jsem to kde jsem mohl a ukázalo se, že to byla pravda. Zničit značku, podupat vše ostatní tak, aby zůstal jen WP a za nejlevnější peníz koupit.. Klobouk dolů před Elopem a jeho týmem, výsměch akcionářům, kteří neviděli zřejmé. Hnus byl dokonán a osud výborného výrobce telefonů taky, ještě bude mít název Nokia, ale dávno už nebude. Se strategií a chováním MS si stejně myslím, že dopadnou stejně jako s tím svým posledním pokusem o mobilní telefon.
K patentům, Nokia by své patenty měla mít neustále jako své vlastnictví, ale poskytne na ně licenci MS v délce 10 let. Zajímalo by mě, co bude zbylá část firmy Nokia dělat.. Asi propouštět zaměstnance:-(
autor:Toman 3. 9. 2013 20:31 | link
nadpis:Re: A je to tady...výše | odpovědět
Přesně tak. Zvrácenost je dokonána a kůň se vrací do stáje. :( FUJ, FUJ, FUJ!!!! Podělal to krásně, fakt že jo. Evropa přišla o poslední značku a svět o poslední možnost volby, ikdyž to už před časem. Každopádně za to může kůň Elop.
autor:miki 4. 9. 2013 00:20 | link
nadpis:Re: A je to tady...výše | odpovědět
Aj sa mi chcelo rypnúť do Matkala ale kašlem na to. Je to tam, kde to celé smerovalo. A tí bez krátkej pamäte to čakali.
autor:Teofan 3. 9. 2013 19:17 | link
nadpis:Konec starání se o zákazníkyodpovědět
Nokia se vždy tak dobře starala do WP udělala dost šíkovných aplikací + ted např. AMBER, bojím se že s microsoftem toto končí a prostě jak řekne tak bude.
autor:marek.gabik 3. 9. 2013 20:05 | link
nadpis:Re: Konec starání se o zákazníkyvýše | odpovědět
To si nemyslím. Přece jen spolu s odkoupením této divize "odejde" do MS 32 tisíc zaměstnanců. Pokud jsou do toho započítáni i designéři, programátoři a lidé od HW tak se pro normálního zákazníka nic nemění. Stále bude na telefonech nápis Nokia stále se budou objevovat mobily s kvalitními foťáky apod. Jen peníze půjdou do MS a ne do Nokie. Takže jak říkám pokud odejdou no MS i klíčový zaměstnanci které já považuji za mistry ve svém oboru tak se nic neděje. Otázka je co zbytek Nokie třeba se divize se Siemensem rozhodne pustit se i do normálních menších sítí a budou vyrábět modemy a další síťové prvky pro normálního uživatele (pokud se už něco takového prodává tak se omlouvám nikde jsem neviděl)
autor:Teo 3. 9. 2013 19:20 | link
nadpis:Zas tak šokující to neníodpovědět
Od doby co nastoupil Elop Microsoft několikrát chtěl Nokii koupit, čekalo se jen než srazí cenu, protože tato mi přijde opravdu směšná.
autor:Vlastimil91 4. 9. 2013 16:30 | link
nadpis:Re: Zas tak šokující to nenívýše | odpovědět
Přesně tato cena je směšná a to nedávno chtěl Huawei Nokii koupit za 20 miliard USD. Prostě Elop splnil úkol Bastar* jeden!
autor:Vlastimil91 4. 9. 2013 16:20 | link
nadpis:Nokiaodpovědět
Měl bych takový dotaz. Carl Zeiss patří Nokii nebo ne?
Já jen že když teď MS koupil divizi telefonů Nokia jestli budou mít pořád fotoaparát Carl Zeiss či ne.
autor:kiki 4. 9. 2013 19:08 | link
nadpis:nokia 115? odpovědět
Mate chybu,namiesto Nokia 115 tam ma byt 515, dalej raz pisete ze nadalej budu telefony Nokia Lumia a dalej uz pisete ze budu len Lumie, trocha to opravte , nedava to tak zmysel pre citatela
autor:Jan Šimek 4. 9. 2013 19:12 | link
nadpis:Re: nokia 115? výše | odpovědět
opraveno dík za upozornění :-D
autor:vykur 25. 4. 2014 15:48 | link
nadpis:Konec fízlů v Čecháchodpovědět
Policajti teda nebudou muset zaplatit operátorům dluhy za odposlechy,fízlům taky odzvonilo,..protože Makrošpeh je tu!
1–21 z 21
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

honzasima

Fanoušek Finského výrobce Nokia a přístrojů Lumia, hrdý majitel Lumia 1320. Twitter přezdívka: @jan_simecek

Zobrazit diskuzi