Vyzkoušeli jsme a nafotili Nokia Lumia 925. První dojmy? Je božská

Vyzkoušeli jsme a nafotili Nokia Lumia 925. První dojmy? Je božská

Nokia dnes na tiskové konferenci předváděla nové low-end modely Lumia. Jen tak mezi řečí však byla k dispozici na focení také nejžádanější Lumia 925. Vyzkoušeli jsme ji.

22.5.2013, MatKal

Tiskovou konferenci vedl samotný Marcus Störkel, šéf nejen české a slovenské pobočky, ale celého středního a východního regionu. Na představení Lumia 520 a 720 jsme se nic nového nedozvěděli.
Překvapení přišlo až na závěr, kdy jsme dostali mobily k nafocení. V kompletním portfoliu Lumia a novými modely Asha se skrývaly i dva kusy Lumia 925. 

Fotografie překrásného modelu si můžete prohlédnout v Galerii. A první dojmy? Shrnuto do jedné věty, podle nás Nokia Lumia 925 rozhodně nahradí Lumia 920. A nejen ten, nahradí svým designem nejednomu uživateli i iPhone. Jde totiž o první Lumia, která je bez nadsázky opravdu krásná. 
Nový mobil s hliníkovým rámem vypadal skvěle už na nedávném představení, technická data naleznete v našem předchozím článku Lumia 925 - tenká hliníková kráska. Teprve osobní dojem ale ukázal, jak málo fotky i videa vystihují realitu.


Neodolali jsme barevné harmonii Lumia 925 uvnitř sluchátek Monster 

Především je lehká. V první chvíli jsem si řekl, že jde o deformaci z dlouhodobého nošení L920, která rozhodně nepatří mezi lehké střízlíky. Ale až srovnání s jinými plastovými přístroji ukazuje, jak subtilně se tváří poctivý kus hliníku v ruce. 
Podruhé je tenká. Po velmi dlouhé době jde o opravdu tenkou Nokia a okamžitě jsem ji odpustil chybějící bezdrátové dobíjení, které by zbytečně pokazilo neuvěřitelně skvělý dojem.
Potřetí je rychlá, ačkoli šlo u obou přístrojů o prototypy s ošklivými popisky na zádech. První byl opravdovou alfa verzí, druhý už byl předprodejní vzorek, na kterém byla doladěna tlačítka a který jsme dostali do rukou jen na pár okamžiků, protože ho plný dat aktivně používá Ondřej Suchopár, marketingový manager Nokia. Je až neuvěřitelné, že už tak rychlý systém Windows phone 8 je s aktualizací Amber zase viditelně rychlejší.
Počtvrté černá je zase černá. Lumia 925 je osazená AMOLED displejem a tak ve spojení s ClearBlack opět zmizely rozdíly mezi sklem a okrajem displeje, celá čelní strana je u rozsvíceného mobilu slitá do absolutní černé barvy. Podání barvy u tohoto typu displeje je méně reálné, než u IPS LCD v L920, osobně z něj ale mám lepší dojem.
Po páté, potkat se opět s hodinami na zhasnutém displeji je příjemný návrat k "normálu" a málem už jsem zapomněl, jak návykové je probudit mobil poklepáním na displej. Méně se nám ale líbila informace, že hodiny na disleji nesvítí stále, ale jen asi hodinu, pak zmizí úplně. 


K dipozici je i kryt s bezdrátovým dobíjením, příliš oblíbené příslušenství to ale nebude

Lumia 925 je bez nadsázky designově nejpovedenější model za poslední dva roky. Dokonale sedí v ruce, je lehká jako pírko a první domněnka, že hrb fotoaparátu jen umně skrývají produktové fotografie, se nepotvrdil, je téměř neviditelný a nehmatný. Máme rádi design Lumia 800, ale hliník je prostě hliník a tak si směle troufám tvrdit, že jde o ideálního nástupce Nokia N8, po kterém tolik zákazníků volá. Už tak skvělý fotoaparát je doplněn poprvé v historii o další, šestou, čočku Carl Zeiss a tak se dá očekávát, že ve spojení se Smart Camera půjde také o srovnatelné fotografie nejen v noci, ale hlavně přes den, kde má Lumia 920 ještě své rezervy. (kvalitu můžete posoudit sami, všechny snímky v galerii jsou pořízené právě s ní).
K dipozici byly jen světlé kusy, Lumia 925 se bude nabízet ve třech odstínech, mimo nafocené bílé varianty ještě v šedé a tmavě šedé (černé). Černá je vždy nejprodávanější a tentokrát je podle nás také nejhezčí, protože lépe ukrývá boční plastové oddělovače antén a plastová záda, která u bílé varianty tolik neladí s hliníkovým rámem. 


Lumia 925 je prostě opravdu tenká, více v galerii

Na závěr zopakuji tvrzení z úvodu, Lumia 925 je opravdovým nástupcem Lumia 920 a ačkoli i podle číselného označení nepřináší žádné velké inovace, naprosto jistě uvrhne svou předchůdkyni do zapomnění. A nezastaví ji v tom ani málo pochopitelné zmenšení uživatelské paměti na 16GB. Mezi řečí jsme stejně zaslechli, že operátorské verze pravděpodobně v prodejích převáží a troufám si spekulovat, že se 16GB varianty moc kusů neprodá. 
Lumia 925 se na klíčových trzích začne prodávat na přelomu června a července, u nás se můžeme těšit v posledním čtvrtletí. Oznámená cena je 469EUR bez daně, u nás tedy asi 14500Kč.
Já si pro ni rozhodně pojedu při první příležitosti k sousedům a co vy?

Nokia Lumia Amber - velká aktualizace Windows Phone 8

Na dnešní tiskové konferenci představila Nokia mimo nového modelu Lumia také velký update systému, který můžeme čekat už v červenci pro všechny telefony Lumia Windows phone 8.

Diskuse:

1–17 z 17
autor:xzeit 22. 5. 2013 22:08 | link
nadpis:BARVYodpovědět
By mě celkem zajímalo, jak posuzujete věrnost barev :-)
autor:Xzeit 22. 5. 2013 22:18 | link
nadpis:Spořič....odpovědět
Hlavně že jsi tu psal MatKale, že nokia sleeping screen (nebo prostě něco podobného) WP8 nejspíš umět nikdy nebudou....no hlavně že takto neuvažovali u MS. Výhoda AMOLED displeje je opět výhoda....ještě to naučit svítit pořád...
autor:MatKal 22. 5. 2013 22:47 | link
nadpis:Re: Spořič....výše | odpovědět
Je to pravda, psal jsem to a z podstaty systému jsem poměrně dlouho nechápal, jak to MS chce vyřešit. Nakonec se zdá, že systém prostě po dobu zobrazení hodin spát nebude. Stejně jako kdysi u Symbianu se reálně obávám vlivu na baterii a jsem si téměř jist, že pro mě tahle hračička nebude.
Podobně se to ale týká čidla pro poklepání, které by mělo také spát, tam jsme ale neměli možnost zatím funkčnost vyzkoušet. Je klidně možné, že poklepání bude aktivní jen se současným zobrazením hodin.
autor:Xzeit 22. 5. 2013 22:56 | link
nadpis:Re: Re: Spořič....výše | odpovědět
O jakém vlivu na baterii u Symbianu je to řeč?
U symbianovského spořiše Sleeping screen je vliv na baterii úplně zanedbatelný, ani to nestojí za řeč.,,,tenhle spořič (díky AMOLED displeji) bere z energie akumulátoru nula nula nic. Vyzkoušeno a testovat o kolik desítek vteřin, či minut vydrží mobil bez spořiče déle nemá ani smysl...
autor:Xzeit 22. 5. 2013 22:21 | link
nadpis:FOTOodpovědět
Jo,foťák může podávat slušné fotografie....ale mohli sakra k te diodě přidat xenonový blesk....
autor:Johny Cage 23. 5. 2013 10:50 | link
nadpis:jasnackaodpovědět
ja si po nu pojedu tiez. 560 eur s dph za posraty telefon, jupiiiii. kde treba skocit po nu? iba do nemecka ? a to este neratam ze ohlasena cena za 720 bola 249 eur a realna zacala na 350. teraz okolo 320. takze mozno bude aj za 660, vsak preco nie.
autor:MatKal 23. 5. 2013 11:56 | link
nadpis:Re: jasnackavýše | odpovědět
Aktuální cenová politika je děs běs. Začal to Apple a když výrobci zjistili, že jim to zákazníci polykají, nelenili a honem nás začali dřít z kůže také.
Na druhou stranu o tolik víc to není, stále si pamatuji krvavých 23500Kč za Nokia Communicator 9210.
autor:Libb 24. 5. 2013 13:07 | link
nadpis:nabíjeníodpovědět
To chybějící bezdrátové nabíjení jakože neumí vůbec nebo že je třeba jiný kryt jako u 820? Na to,a bych to překousnul, jsem si koupil příliš mnoho bezdrátových nabíječek :(
autor:MatKal 24. 5. 2013 18:10 | link
nadpis:Re: nabíjenívýše | odpovědět
Dobíjecí kryt je několikrát vyfocený v galerii
autor:Eda 25. 5. 2013 13:15 | link
nadpis:Nabíjení, váha apod.výše | odpovědět
Tak nějak se ve mě střídá pár otázek na MatKal a všech ostatních spolubojovníků Nokie :-) . Je pravda, že váha přístroje u mě není rozhodující, nehoním se za každým gramem a naopak, trochu větší váha je u mě pozitivní devízou. Jen pár věcí, na které jsem koukal ve fotogalerii hliníkové krásky. Musím uznat, že z hlediska pohlednosti je opravdu hezká. Ale pár uživatelských věcí, ten velice maličký, vlastně skoro nehmatatelný hrb na zádech L925 sice možná moc cítit není, ale co takhle po půl roce používání? Okraj bude přesně stejně podřený, jako moje N95 , kde sice byl výrazně větší hrb :-D , ale kouzlo podření bude ve finále úplně stejný. A zase bude v diskusích, jak to stojí za prd, pořád kupuju zadní kryty apod. Třeba by to vyřešily dva malé hrbečky na krajích, aby ochránily foto atd. Vyřešit by šlo tím, že lidi budou nosit v obalu pro bezdrátové nabíjení. To zase ale zvedne váhu těla a to si přeci nepřejeme, nebo jo? :-) Ale na to mám další otázku. Ve fotogalerii jsem si prohlédnul trochu v detailu nabíjecí kryt, ale opět další věc, kde nenechali žádý otvor pro reprák? Buď se mi to zdálo nebo tam opravdu není. A on micro USB se opět přestěhoval na vrchol telefonu? Někde jsem četl článek o tom, možná dost pravděpodobně tady, že KONEČNĚ nokia přestěhovalal micro USB u L925 do spodní části a opět nový model a USB jinde? Jasně, že ten nabíjecí kryt třeba nebyl úplně prodejní vzorek a teprve ho dopracují a dodělají, ale stěhovat micro USB dospodu asi nebudou. Né, že by mi to trhalo žíly, je mi celkem jedno, kde je, ale spousta lidí to řeší jako o život.
Prosím MatKal o trochu bližší popis tohoto telefonu z uživatelského hlediska. Jak jsem již psal v jiném blogu, moc mu závidím :-) , že už měl tu možnost se pokochat L925 naživo , ale zkus mi prosím trochu téhle zkušenosti převést i do praktického hlediska :-) . Děkuji
autor:Eda 25. 5. 2013 13:28 | link
nadpis:Re: Nabíjení, váha apod.výše | odpovědět
Rád bych částečně opravil můj příspěvek, v části, kde se ptám na to, že vynechali v krytu prostor pro reprák. Vyřešili to jinak, než jsem předpokládal a až jsem se na to detailně kouknul ještě jednou, jsem si všimnul, že v místě repráku mají udělaný, jak bych to jen nazval, prostě zvukovod podél těla až ven na spodní části. Třeba to bude stačit, nutno slyšet :-) .
autor:Eda 25. 5. 2013 13:34 | link
nadpis:Re: Nabíjení, váha apod.výše | odpovědět
A ještě co se týče přechodu a náhrady L920 za L925. U mě vcelku nebude důvod přecházet, pokud hodiny při uspaném telefonu budou i na L920. Tohle je jedna z věcí, která by mě k přechodu mohla navnadit, protože tahle funkce byla pro mě naprosto úžasná a tak neskutečně návyková. Takže jsem navnaděný na červenec a uvidíme, co vše přinese aktualizace.
autor:PEPA 8. 6. 2013 16:29 | link
nadpis:Re: Re: Nabíjení, váha apod.výše | odpovědět
920 nemá AMOLED tak s hodinama nepočítej, 820 ano
autor:Libb 27. 5. 2013 13:27 | link
nadpis:Re: Re: nabíjenívýše | odpovědět
No jo, kdyby u toho nebyl popisek "nokia-lumia-925-mynokia.cz-010.jpeg" tak bych to možná pochopil napoprvé :)
autor:Eda 24. 5. 2013 21:42 | link
nadpis:Re: nabíjenívýše | odpovědět
Ano, dobíjecí kryt ale váží 30 gramů, přibližně, takže ze 135 dramů je opět 165 gramů. Ale je pravda, že si můžeš vybrat, což u L920 nemůžeš. Tam je vestavěné a hotovo :-)
autor:JohnyAsbest 26. 5. 2013 08:16 | link
nadpis:proč tak pozdě?odpovědět
hm, u nás v posledním čtvtletí ? nějak soudruzi z Nokie nepochopili, že v segmentu mobilních telefonů čtvrtletí už znamená zastarání.....................technické i morální........
autor:MatKal 26. 5. 2013 11:41 | link
nadpis:Re: proč tak pozdě?výše | odpovědět
Díky omezeným výrobním kapacitám Nokia spoléhá na to, že si telefony prostě rozvezeme po Evropě sami.
Umožnila to tím, že povolila záruku na šedý dovoz a přestala proti němu útočit, prodejci si dojedou do Německa a prodají telefon doma s plnou evropskou zárukou.
Mám dojem, že mají spočítané, že vychrlit model na všechny trhy najednou je neekonomické, při očekávaném počtu prodejů by nastal stav, kdy by zvýšené kapacity výroby o pár měsíců později neměly pro koho vyrábět.
Je to zřejmě smutná realita šetření a pomalého zvyšování zájmu o Nokie.
1–17 z 17
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

matkal

Matkal, zakladatel webu myNokia.cz, potrhlý čtyřicátník nadšený pro vše mobilní s modrým logem.

Zobrazit diskuzi